Asociace: Novela úhradové vyhlášky omezení péče nezabrání

Novela úhradové vyhlášky, která má platit od dubna, případnému omezení dostupnosti péče o pacienty nezabrání. Shodlo se na tom představenstvo Asociace zdravotnických zařízení Středočeského kraje. Vyzvalo ministra Davida Ratha, aby předpis neupravoval, ale zrušil a nahradil ho se zpětnou platností loňskou vyhláškou…

Ve středu to řekl předseda představenstva asociace Raduan Nwelati. Asociace zastupuje 16 největších lůžkových zařízení v kraji.

Vyhláška měla původně platit na celé první pololetí. Podle ní by měly být úhrady za stejnou péči jako loni o tři procenta vyšší než v prvním půlroce 2005. Předpis stanovuje i limity. Výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí srážky plateb. Cena lékařské práce se navíc letos zvedla, za stejné peníze tak doktoři provedou méně úkonů a limit vyčerpají dřív. Někteří začali proto pacienty odmítat. Lékařská sdružení vyhlášku ostře kritizovala, její zmírnění požadovala i lékařská komora.

Ministr David Rath v úterý oznámil, že lékaři budou moci poskytnout o pět procent péče víc než loni. „Navýšení limitů ze 103 na 105 procent je jen kosmetickou úpravou a zdaleka nepokrývá 130 procent navýšení cen za zdravotní péči, od 1. ledna 2006 účtovanou zdravotním pojišťovnám podle nového Rathova sazebníku výkonů (zdražení lékařské práce),“ uvedla asociace ve svém prohlášení.

Podle jejího představenstva dává Rath novelou jasně najevo, že „vyhláška je nekoncepční, špatná a poškozuje pacienty“. V prohlášení asociace píše, že chystané změny jsou nedostačující a nepřijatelné. Míní, že „tak špatnou úhradovou vyhlášku nelze upravovat, ale je ji třeba zrušit“. Žádá ministra, aby ji nahradil loňským předpisem, a to se zpětnou platností od ledna. Měl by také představit svou koncepci zdravotnictví, podotýká v prohlášení asociace.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!