Asociace odmítá statut veřejného činitele pro lékaře

Česká asociace pro psychické zdraví odmítá návrh ministryně zdravotnictví Marie Součkové a takzvanou Vinohradskou výzvu, aby lékaři požívali statut veřejného činitele…

PRAHA –

Česká asociace pro psychické zdraví sdružuje pacienty, jejich blízké, lékaře i širší veřejnost. Jejím posláním je podporovat rozvoj moderních přístupů k lidem s duševní nemocí.

Výzva vznikla v souvislosti s napadením psychiatra Karla Hynka jeho bývalým pacientem.

Podle asociace statut problém útoků na lékaře neřeší, sdělila její manažerka Andrea Studihradová.


„Toto opatření nedokáže ochránit lékaře před dalším možným napadením, protože útočník jednající v afektu nebude patrně na toto opatření brát zřetel.“

manažerka asociace Andrea Studihradová.

„Toto opatření nedokáže ochránit lékaře před dalším možným napadením, protože útočník jednající v afektu nebude patrně na toto opatření brát zřetel,“ uvedla.

Lidé, kteří na své lékaře v minulosti zaútočili, jednali totiž pod vlivem neřešených

duševních problémů, připomínají zástupci asociace.

„Budeme prosazovat rozvinutý systém komunitní péče, jejíž podstatná část se odehrává v terénu, a také vedení registru pacientů a sledování jejich spolupráce s lékařem,“ informovala Studihradová.

Třiašedesátiletého psychiatra Karla Hynka napadl mačetou jeho pacient minulý týden ve čtvrtek. Nyní je v pražské vinohradské nemocnici, kde podstoupil desetihodinovou operaci těžce poraněné ruky.

Policie prověří, zda vyšetřovatelé nepochybili

Včera policie oznámila, že prošetři odložení kauzy výhrůžek psychiatrovi. „Chtějí prověřit, zda vyšetřovatelé neudělali chybu, když odložili loňské trestní oznámení, které lékař podal kvůli nebezpečnému vyhrožování na bývalého pacienta.,“ uvedl

mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Policie se případem vyhrožování zabývala, ale nepodařilo se jí prokázat pacientovu vinu. Počátkem letošního roku proto spis odložila. Pacient však v dubnu ve výhrůžkách pokračoval. Tentokrát vyhrožoval i lékařově rodině. Tímto případem se podle Bernáška policisté stále zabývají.

Útočník již delší dobu docentu Hynkovi vyhrožoval smrtí. Podle Hynkova kolegy Josefa Pavláta se případu ujal nový vyšetřovatel až na lékařovo naléhání. Než stačil zahájit šetření, agresivní muž minulý čtvrtek v napadl Hynka v jeho ordinaci

mačetou a těžce ho zranil.

Psychiatr má za sebou více než desetihodinovou operaci, při níž mu plastičtí chirurgové přišili ruku málem amputovanou sečnými ranami.

Jeho stav se o víkendu začal lepšit. Je při vědomí, dýchá sám a komunikuje s okolím. Lékaři předpokládají, že v polovině týdne mu budou operovat mozek.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!