Přejít na obsah

Asociace varuje: hrozí omezování péče i rušení nemocnic

zpět
1.4.2010
nemocnie, chodba
zvětšitnemocnie, chodbaZdroj: www.clarencesmithflooring.co.uk

nemocnie, chodba | Zdroj: www.clarencesmithflooring.co.uk

 

Ministerstvo by mělo okamžitě novelizovat úhradovou vyhlášku pro rok 2010, pokud tak neučiní, hrozí podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) omezování akutní zdravotní péče, rušení ambulancí, oddělení i celých nemocnic.

Asociace je přesvědčena, že současná úhradová vyhláška je pro nemocnice likvidační. Pojišťovny prý na jejím základě vyplácejí nemocnicím méně a v květnu očekávají další srážky.

„Aniž to bylo stanoveno ve vyhlášce, jen samotná VZP ČR od ledna snížila úhrady více než třetině ze 125 nemocnic AČMN o 3 – 9 %. Již v květnu nemocnice očekávají další srážky z úhrad v důsledku vyúčtování stejně netransparentní a svévoli umožňující úhradové vyhlášky za rok 2009,“ tvrdí předseda asociace Eduard Sohlich.

V kritice se AČMN shoduje s Lékařským odborovým klubem (LOK), který žádá vydání nové vyhlášky s vyššími úhradami. LOK hrozí protestními akcemi, nemocnice se k nim podle Sohlicha přidají.

Falešná garance ministerstva

Asociace nemocnic je přesvědčena, že pokud se zdravotnictví bude vyvíjet tímto směrem a tempem, nebudou moci zanedlouho vykonávat lékaři svou práci zodpovědně. „Úhradová vyhláška pro rok 2010 je pro řadu regionálních nemocnic likvidační. Garance Ministerstva zdravotnictví, zaručující nemocnicím zachování výše úhrad z roku 2009, se ukázala jako falešná,“ pokračuje v kritice Sohlich.

Jenže Všeobecná zdravotní pojišťovna již několikrát takovou kritiku odmítla. Tvrdí, že nemocnice rozhodně nižší platby nedostávají.

„Nemocnicím jsou stanoveny zálohy stejné jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester. Přitom minulý rok byl rokem s nejvyšším navýšením výdajů VZP na zdravotní péči. Ve srovnání s rokem 2008 takřka o 10 procent,“ uvedl již dříve pro Zdraví.Euro.cz její tiskový mluvčí.

Celková změna koncepce

Podle Asociace je jediným možným východiskem z této situace novelizace současné úhradové vyhlášky a celková změna koncepce.

„AČMN požaduje přehodnocení koncepce úhradových vyhlášek a novelizaci té pro rok 2010 s účinností pro celý rok 2010. V této věci vítá podporu LOK-SČL a vyjadřuje připravenost ke společným krokům. V opačném případě se nejen omezování péče včetně akutní, ale i rušení ambulancí, oddělení a celých nemocnic, na které AČMN dlouhodobě upozorňuje, stane již letos skutečností,“ doplnil Sohlich.

Lékaři minulý týden na 16. sněmu LOK pohrozili radikálními kroky. Přistoupí k nim, pokud politici nezohlední jejich požadavky. Chtějí jednotnou mzdovou tabulku pro zdravotnictví a zrušení nynějšího systému dalšího vzdělávání lékařů.

Požadují zrušení úhradové vyhlášky a vydání nové. Nemocnice mají dostávat od 1. července více peněz za léčení a pojišťovny jim mají doplatit, o co nemocnice v prvním pololetí připravily.


Komentovat článek: Asociace varuje: hrozí omezování péče i rušení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Asociace varuje: hrozí omezování péče i rušení…

Komentáře

dalších 29 komentářů
MUDr Jiří Kilian což takhle obrátit koně?  | 6. 04. 2010 09:55

O nemožnosti odmítnout neodkladnou péči jsem psal, konečně je zetelně zmíněna i v příspěvku, na který reagujete. Ale tady jke řeč o smlouvách se ZP, to je věc jiná. V podstatě se shodujeme, nevím, v čem se dle Vašeho náhledu pletu.

Vydra což takhle obrátit koně?  | 4. 04. 2010 20:43

Doktore Kiliáne, sice říkáte pravdu, ale zároveň se pletete. Nemůžete odmítnou akutní péči, kde jde o zdraví či život pacienta. Kdybyste něco podobného udělal, každý právník vás roznese na kopytech. Jiné je to u péče neakutní. Nemůžete přímo odmítnout, ale můžete posouvat, můžete dát jinou léčbu, která sice není tak příjemná, ale je to taky léčba. Můžete pacienta odeslat k jinému. Dá se dělat dost věcí. Když je neděláte, tak čím více pracujete, tím více proděláváte a sám víte, že to není správné. Ale na jasná ekonomická čísla nikdo nereaguje. Pak je jedině možné přizpůsobit výkony penězům, které dostáváte. Jiná cesta znamená zvyšovat svůj vnitřní dluh až k bodu, kdy už prostě nemůžete pokračovat, ekonomové tomu říkají "break point". Jestli pracujete v zařízení, kterému stát stejně nakonec naleje prachy z daní, pak můžete být v pohodě. Pokud ne, tak byste nad tím měl zauvažovat.

MUDr Jiří Kilian což takhle obrátit koně?  | 4. 04. 2010 08:50

Ano, to by byl projev tržních principu vzniku a vztahu nabídky a poptávky a to si možná uvědomuje i MZ, pro což svědčí ty váhy a zavedení dgr alfa v přůběhu tuším předminulého roku. Pro možnost dosažení změny plyne nejen z toho, co píšete, že by se všechna nestátní ZZ musela spojit ke společnému postupu. A ten jistě nemůže spočívat v nějakých dohodách na dílčích počinech, které by vedly jen k tomu, co píšete. Systém je nastaven tak, aby tlumil výkonnost, spojenou s úhradou, odstranil přímou úměru výkonnosti a výší úhrady. To je velice chytré a využívá to postavení ZZ, které vůbec neodpovídá postavení jiných podniků (jak tu někdo psal že nemocnice je podnik jako každý jiný). Je tu totiž silná právní norma v podobě trestního zákona, která zajišťuje, že péči nikdo nemůže odmítnout. Nakonec vše dopadá na posledního, to je na lékaře. Když odmítne péči, je obviněn z porušení zákona, když poskytne péči, je obviněn ze špatného hospodaření.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné