Asociace varuje: hrozí omezování péče i rušení nemocnic

nemocnie, chodba

Ministerstvo by mělo okamžitě novelizovat úhradovou vyhlášku pro rok 2010, pokud tak neučiní, hrozí podle Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) omezování akutní zdravotní péče, rušení ambulancí, oddělení i celých nemocnic.

Asociace je přesvědčena, že současná úhradová vyhláška je pro nemocnice likvidační. Pojišťovny prý na jejím základě vyplácejí nemocnicím méně a v květnu očekávají další srážky.

„Aniž to bylo stanoveno ve vyhlášce, jen samotná VZP ČR od ledna snížila úhrady více než třetině ze 125 nemocnic AČMN o 3 – 9 %. Již v květnu nemocnice očekávají další srážky z úhrad v důsledku vyúčtování stejně netransparentní a svévoli umožňující úhradové vyhlášky za rok 2009,“ tvrdí předseda asociace Eduard Sohlich.

V kritice se AČMN shoduje s Lékařským odborovým klubem (LOK), který žádá vydání nové vyhlášky s vyššími úhradami. LOK hrozí protestními akcemi, nemocnice se k nim podle Sohlicha přidají.

Falešná garance ministerstva

Asociace nemocnic je přesvědčena, že pokud se zdravotnictví bude vyvíjet tímto směrem a tempem, nebudou moci zanedlouho vykonávat lékaři svou práci zodpovědně. „Úhradová vyhláška pro rok 2010 je pro řadu regionálních nemocnic likvidační. Garance Ministerstva zdravotnictví, zaručující nemocnicím zachování výše úhrad z roku 2009, se ukázala jako falešná,“ pokračuje v kritice Sohlich.

Jenže Všeobecná zdravotní pojišťovna již několikrát takovou kritiku odmítla. Tvrdí, že nemocnice rozhodně nižší platby nedostávají.

„Nemocnicím jsou stanoveny zálohy stejné jako v roce 2009 s navýšením o kompenzaci platů zdravotních sester. Přitom minulý rok byl rokem s nejvyšším navýšením výdajů VZP na zdravotní péči. Ve srovnání s rokem 2008 takřka o 10 procent,“ uvedl již dříve pro Zdraví.Euro.cz její tiskový mluvčí.

Celková změna koncepce

Podle Asociace je jediným možným východiskem z této situace novelizace současné úhradové vyhlášky a celková změna koncepce.

„AČMN požaduje přehodnocení koncepce úhradových vyhlášek a novelizaci té pro rok 2010 s účinností pro celý rok 2010. V této věci vítá podporu LOK-SČL a vyjadřuje připravenost ke společným krokům. V opačném případě se nejen omezování péče včetně akutní, ale i rušení ambulancí, oddělení a celých nemocnic, na které AČMN dlouhodobě upozorňuje, stane již letos skutečností,“ doplnil Sohlich.

Lékaři minulý týden na 16. sněmu LOK pohrozili radikálními kroky. Přistoupí k nim, pokud politici nezohlední jejich požadavky. Chtějí jednotnou mzdovou tabulku pro zdravotnictví a zrušení nynějšího systému dalšího vzdělávání lékařů.

Požadují zrušení úhradové vyhlášky a vydání nové. Nemocnice mají dostávat od 1. července více peněz za léčení a pojišťovny jim mají doplatit, o co nemocnice v prvním pololetí připravily.

Ohodnoťte tento článek!