Asociace vyhlašuje krizový stav v nemocnicích a léčebnách

Asociace českých a moravských nemocnic se rozhodla vyhlásit v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a léčebných ústavech krizový stav. Důvodem k tomuto kroku je podle ní neochota ministerstva zdravotnictví opravit chyby ve vyhlášce o úhradách péče na letošní první pololetí…

PRAHA – které mohou vést k omezení péče a léků pro pacienty. Asociace to uvedla ve svém prohlášení.

Asociace se k nich chce připojit k lékaárníků a lékařům a na protestních akcích spolupracovat, píšou její představitelé v prohlášení.

Asociace uvedla, že ministra Davida Ratha a jeho úřad na chyby ve vyhlášce upozorňovala. Opakovaně ho žádala o jednání a na problém upozornila i předsedu vlády. „Protože uvedené úsilí nevedlo k výsledku, radě asociace nezbylo jiné řešení, než vyhlásit krizový stav,“ stojí v prohlášení.

Asociace uvedla, že například stanovené limity ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak „některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná“, upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že „obdobné nesmysly“ obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Asociace českých a moravských nemocnic je největším sdružením zdravotnických zařízení s nejvyšším počtem zaměstnanců, lůžek i množstvím poskytnuté péče.

Čt24.cz

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr Jiří Kilian

V uvedeném Prohlášení AČMN z 18.01.2006 není uvedeno to, co Zdraví.Euro.cz z DNES citují. Formulace AČMN je jiná, plyne z ní toliko sdělení, že jí nic jiného než vyhlásit krizový stav a podpořit ostatní segmenty nezbývá. To ještě neznamená, že tyto dvě aktivity vyhlašuje, ale jen to, že ji jiné nezbývají. Je to spíš takový povzdech, než skutečný počin.

Ohodnoťte tento článek!