Audit čerpání peněz EU v nemocnicích ukázal chyby za 300 milionů

Audity čerpání evropských peněz na pořízení přístrojů a projekty v nemocnicích z minulých let ukázaly pochybení za zhruba 300 milionů korun. Evropská komise (EK) za to strhla 78,5 milionu korun. Novinářům to řekl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Podle ministerstva zdravotnictví je částka stržená Evropskou komisí neobvykle nízká a dokazuje, že nákupy nebyly předražené.

Nemocnice, které chybovaly, budou muset stržené peníze vrátit. Částku ale budou moci využít další příjemci. Do zdravotnictví mohou také znovu začít proudit prostředky z integrovaného operačního programu, jejichž tok se loni kvůli pochybnostem na předražování zastavil. Je možné získat 3,3 miliardy.

„Systém selhával hlavně do roku 2012, pak už fungoval lépe. V tuto chvíli máme ujištění, že nové projekty už jsou lepší,“ řekl ČTK náměstek. Peníze bude po nemocnicích, které chybovaly, vymáhat finanční úřad.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí EK podle mluvčí Štěpánky Čechové vítá, za klíčové považuje, že se obnovuje čerpání evropských peněz. „Neobvykle nízká plošná korekce, která činí pět procent u zakázek vyhlášených do 31. ledna 2011, a možnost tyto finance použít v dalších projektech potvrzuje, že při nákupech přístrojové techniky nedocházelo k předražování a ve většině auditovaných projektů byly ve skutečnosti chyby spíše formálního charakteru,“ sdělila ČTK.

Audit provedlo ministerstvo financí, týkal se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013 na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Kontroloři se loni od června do prosince zaměřili na 20 projektů za celkem 1,2 miliardy korun v 16 nemocnicích. U 14 projektů v sedmi zařízeních našli chyby. Podle vedoucího oddělení auditu Františka Beckerta se týkaly zakázek a systémových pochybení při pořizování přístrojů.

Ředitelé kontrolovaných nemocnic si loni na audit stěžovali. Podle nich byl nestandardní a netransparentní. Šéfové nemocnic uváděli, že jejich postup prošel už dřív několikrát kontrolou různých institucí. Ty žádná pochybení nenašly.

Wagenknecht dnes zopakoval, že resort postupoval podle zákona o finanční kontrole. Audit byl podle něho nezávislý a kvalitní a vyžádala si ho Evropská komise, která určila projekty i metodiku jejich kontroly. Zadání přišlo už v roce 2013. „Hlavní problém České republiky není audit, ale zjištění, která našel. Cílem je, aby se takové chyby už nestávaly,“ řekl náměstek.

Dopis od Evropské komise s potvrzením závěrů auditu a vyčíslenou korekcí 78,5 milionu korun dostalo ministerstvo financí v pondělí. Částku je možné letos využít na jiné zdravotnické projekty, uvedl náměstek. Komise uvolnila také zastavené čerpání peněz do zdravotnictví. Získat je možné 3,3 miliardy.

Audity loni vyostřily spory mezi ministry zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a financí Andrejem Babišem (ANO). Zatímco Němeček se zastával šéfů nemocnic, podle Babiše panovalo podezření na předražení projektů a porušování pravidel zakázek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív uvedl, že pokud by nemocnice musely kvůli chybám evropské peníze vracet, mohlo by to ohrozit jejich hospodaření.

Ohodnoťte tento článek!