Audit Karlovarské krajské nemocnice odhalil pochybení

Titulní obrázek

Forenzní audit hospodaření v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), s nímž se dnes poprvé seznámila rada Karlovarského kraje jako vlastníka nemocnice, odhalil pochybení. Jsou takového rázu, že budou konzultována s právníky a není vyloučeno, že bude následovat trestní oznámení…

ČTK to dnes řekl hejtman Josef Pavel. Další podrobnosti ale odmítl sdělit s odkazem na středeční tiskovou konferenci vedení kraje svolanou k výsledkům auditu v KKN.

Audit si nechal Karlovarský kraj vypracovat od firmy KPMG Česká republika a zaplatí za něj přes šest milionů korun. Jeho výsledky budou dnes odeslány také všem členům krajského zastupitelstva. Současně obdrží upozornění, jak mohou s tímto materiálem nakládat, poznamenal Pavel. „Musíme dodržet smlouvu, podle níž jsou některé části auditu důvěrné, a nelze je veřejně šířit. Mohu zatím jen konstatovat, že některé činnosti v nemocnici byly asi v rozporu se zákonem,“ poznamenal hejtman.

Obsáhlý materiál má téměř 140 stránek a kromě vedení kraje a zastupitelů ho zatím nemá nikdo jiný dostat do rukou. Jeho kopie ale bude podle Pavla uložena v sekretariátu vedení, a tady do něj lze nahlédnout. Hejtman dále řekl, že rada nevzala materiál pouze na vědomí, ale na jeho základě přijala i řadu opatření, která budou postupně uplatněna. „Audit hodnotil období od roku 2004 až do doby vzniku KKN i po něm. Některé chyby, k nimž došlo při působení tří samostatných nemocnic, pokračovaly i po jejich sloučení,“ dodal.

Vypracování auditu bylo jednou z podmínek lékařů KKN, kteří se počátkem roku dostali do sporu s vedením kraje. Ten vyvrcholil demonstrativní stávkou a hrozbou odchodu desítek zdravotníků z KKN. Lékaři za viníka problémů označili společnost Česká zdravotní, která KKN řídila. Zástupci firmy, jež v KKN už své působení ukončila, ale obvinění odmítli. Hospodaření KKN loni skončilo ztrátou asi 122 milionu korun. Podle Pavla forenzní audit ukazuje, kde se staly chyby a jak ztráty v nemocnici vznikly.

Nové vedení Karlovarské krajské nemocnice, jež nahradilo manažerskou firmu Česká zdravotní, předpokládá, že letos skončí KKN se ztrátou kolem 79 milionů korun. Ztráta v letošním prvním čtvrtletí představovala přibližně 14,3 milionu korun, loni ve stejném období činila 33,8 milionu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!