Audit: Klienti domovů pro seniory často užívají nevhodné léky

Obyvatelé domovů pro seniorů často užívají nevhodné léky. Berou také víc medikamentů, než potřebují, zbytečně velké bývají i dávky. Ukázal to průzkum neziskové organizace Ústav lékového průvodce a klinických farmaceutů Nemocnice Na Homolce. Výsledky autoři představili na tiskové konferenci. Posuzovali situaci 859 seniorek a seniorů s průměrným věkem 82 let. Tito klienti domovů denně užívali až 11 tabletek.

Léky brali téměř všichni sledovaní. Podle ředitelky Ústavu lékového průvodce Ivany Plechaté senioři užívali v průměru šest léků na předpis a další dva volně prodejné. Sedm z deseti lidí mělo psychofarmaka, téměř polovina opioidy ke zmírnění bolesti. Předepisování léků bylo formální a řídilo se přáním rodiny či názorem zdravotních sester, dodala Plechatá.

Podle auditu ve třech domovech, který se zaměřil na podávání léčiv, téměř pětina klientů měla vzhledem ke svému věku vysokou dávku medikamentů. Celkem 14 procent lidí dostávalo léky s látkou, která byla pro jejich věk nevhodná. V 15 procentech případů byla účinná látka nevhodná pro diagnózu. U 14 procent obyvatel domovů nebylo také jasné, proč dané léky vlastně užívají. Časté bylo i chybné načasování podávání léku. Zhruba 17 procentům lidí chybělo také léčivo v jejich aktuálním stavu. Duplicity se objevily ve čtyřech procentech případů, lékové interakce pak ve zhruba sedmi procentech.

Plechatá podotkla, že údaje nejsou reprezentativní. Do průzkumu se zapojily jen domovy, které byly ochotné spolupracovat a které se „nemají za co stydět“, upozornila šéfka neziskové organizace.

Autoři auditu zdůraznili, že klienti domovů pro seniory jsou většinou lidé s více nemocemi, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Užívání nevhodných léků, nepřiměřených dávek i zbytečného množství medikamentů jejich stav zhoršuje. Zařízení také nemají na zaplacení zkušených sester. Dostupný nebývá praktický lékař, nedostatek je i specialistů.

Autoři doporučují domovům a jejich lékařům spolupráci s klinickými farmaceuty a pravidelné přehodnocování užívaných léků, a to každé tři měsíce či aspoň jednou za půl roku. V některých případech jsou vhodná i laboratorní vyšetření. „Stojí to sice peníze, ale v konečném důsledku se ušetří na dopadech nežádoucích účinků. Z celosvětových dat jednoznačně víme, že je úspora na řešení komplikací, které vyžadují hospitalizaci a další sledování pacienta,“ uvedla vedoucí oddělení klinické farmacie Nemocnice Na Homolce Milada Halačová.

Projekt podporuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), počítá s ním i v rozpočtu na příští rok a další roky. Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty se nyní zvažuje širší audit. Jedná se o tom, že by se do něj zapojili lékaři a zařízení v kraji Vysočina.

Ohodnoťte tento článek!