Přejít na obsah

Audit: Na data pacientů hradeckých nemocnic firma neměla smlouvu

zpět
3.6.2015
počítač, internet, ehealth
zvětšitpočítač, internet, ehealthZdroj: Shutterstock

počítač, internet, ehealth | Zdroj: Shutterstock

 

Firma Stapro nakládala s daty pacientů nemocnic Královéhradeckého kraje bez zvláštní smlouvy, která k tomu byla potřeba. Únik dat mimo nemocnice a jejich zneužití však nenastalo. Vyplývá to z auditu o zabezpečení dat pacientů, který si kraj nechal zpracovat.

Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Pardubická firma Stapro, která je dodavatelem informačních systémů ve zdravotnictví, na začátku února použila data pacientů nemocnic kraje k ekonomické analýze poskytované péče. Kraj dříve tvrdil, že vše bylo smluvně ošetřeno.

„Výsledek auditu vyhodnotil, že nebyly dotaženy konkrétní smluvní vztahy mezi společností Stapro a nemocnicemi,“ uvedl hejtman. Nad rámec dosavadní platné smlouvy s firmou měla být sepsána zvláštní smlouva, která měla definovat, která data budou stažena a k čemu budou použita. Ve věci podle hejtmanství manažersky pochybil Zdravotnický holding kraje. Jeho předseda Jiří Skřivánek v polovině března rezignoval.

Firma Stapro k ekonomické analýze získala diagnózu, způsob léčby a rodné číslo pacienta. Adresu a jméno pacienta údajně k dispozici neměla. Po vyhodnocení byla data skartována. Firma Stapro dříve uvedla, že analýzy pro krajské nemocnice vypracovala na základě platné objednávky a v souladu s uzavřenými smlouvami s nemocnicemi. „K žádnému zcizení, úniku nebo zneužití osobních dat ze strany naší společnosti nedošlo,“ uvedla firma.

Závěry auditu použije kraj k práci na vyšším zabezpečení dat o pacientech. „Celkem bylo zaznamenáno asi 30 slabých míst a devět příležitostí ke zlepšení,“ uvedl hejtman. Kraj podle něj připravuje pořízení nového nemocničního informačního systému a chce holding podrobit certifikaci systému řízení jakosti podle normy ISO 9001. Kraj také připravuje projekt takzvaného datového skladu, který umožní zpracování dat bez nutnosti jejich získávání z jednotlivých nemocnic. Data v datovém skladu budou anonymizovaná bez osobních údajů a bez vazby na konkrétní pacienty.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové holding připraví pro nakládání s daty pacientů vzorovou směrnici, která se bude používat ve všech jím řízených nemocnicích. Lepší zabezpečení dat pacientů bude podle ní jedním z prvních úkolů pro nového předsedu představenstva holdingu, kterým je od pondělí Miroslav Procházka.

Královéhradeckému kraji patří nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem, přičemž každá je samostatnou obchodní společností.


Komentovat článek: Audit: Na data pacientů hradeckých nemocnic…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné