Audit odhalil v nemocnici chyby, ředitelé ale dostanou odměny

Bývalí ředitelé Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel a Tomáš Mrázek mají nárok na odměny za rok 2014. Roční odměny jim budou vyplaceny přesto, že z nedávno zveřejněných výsledků forenzního auditu, který v nemocnici nechalo vypracovat město, vyplynula pochybení.

Audit podle vedení města odhalil i zakázky na nákup léků, zdravotnického zařízení i techniky zhruba za 700 milionů korun, na které nebyla vyhlášena soutěž. Město už systém odměňování na manažerských pozicích změnilo, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Nykel měl původně nárok na roční odměnu 96.000 korun, Mrázek na 102.000 korun, radní nakonec rozhodli, že výši odměn upraví. Přesto bude bývalým ředitelům vyplaceno 78.000 a 84.000 korun.

„Oba bývalí páni ředitelé, stejně jako ostatní manažeři městských firem, mají uzavřeny smlouvy, které řeší podmínky získání nároku na výplatu ročních odměn. V konkrétním tomto případě byla výplata ročních odměn ředitelům nemocnice za rok 2014 podmíněna splněním několika, tuším že pěti, kritérií,“ uvedl Macura.

Podle něj bývalí ředitelé některá tato kritéria splnili, patřilo k nim například dosažení plánovaného hospodářského výsledku, respektive jeho překročení. „V případě splnění těchto ukazatelů holt je ta roční odměna nároková,“ podotkl primátor. V případě, že by odměna vyplacena nebyla, mohl by nemocnici hrozit právní spor, a pokud by někdejší ředitelé nemocnic odměnu nárokovali soudní cestou, zřejmě by podle primátora spor vyhráli. Macura řekl, že u některých ukazatelů, kde to bylo možné, se výše původně přiznaných odměn krátila.

Primátor uvedl, že město motivační systém u manažerů městských společností změnilo už loni. „Od roku 2016 a částečně už od roku 2015 ředitelé mají ta kritéria postavena jinak, kdy je tam poměrně zásadní část těch ročních odměn závislá na vyhodnocení jejich manažerského působení v jimi řízených organizacích. Tato složka dává právě možnost zhodnotit mimo jiné i tyto události, ke kterým došlo v tomto případě,“ řekl Macura. Výplatou odměn za rok 2014 se radní zabývali až nyní, protože byla pozastavena právě kvůli auditu, na jehož výsledky město čekalo.

Forenzní audit se zaměřil na období let 2011 až 2014 a město ho nechalo v nemocnici udělat poté, kdy některá pochybení odhalili už auditoři města. V tomto období nemocnici vedl nejdelší čas Nykel. Ve funkci skončil v květnu 2014, ostravští radní ho tehdy odvolali v souvislosti s korupční aférou spojenou s lobbistou Martinem Dědicem, která souvisí i se zakázkami městské nemocnice. Mrázek do čela nemocnice nastoupil v srpnu. Nykel už dříve ČTK řekl, že nemocnici v době svého odchodu předával ve vysoce ziskovém stavu se spokojenými pacienty i zaměstnanci.

Ohodnoťte tento článek!