Přejít na obsah

Audit v Městské nemocnici Ostrava odhalil vážné nedostatky

zpět
10.3.2016
lupa, audit, hospodaření
zvětšitlupa, audit, hospodařeníZdroj: Shutterstock

lupa, audit, hospodaření | Zdroj: Shutterstock

 

Forenzní audit v Městské nemocnici Ostrava potvrdil závažné nedostatky. Nemocnice podle jeho závěrů dlouhodobě porušovala zákon o veřejných zakázkách.

Audit kromě jiných pochybení odhalil i zakázky v oblasti nákupů léků, zdravotnického zařízení i techniky za zhruba 700 milionů korun, na které nebyla vyhlášena soutěž. Výsledky auditu už město předalo policii, řekl novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).

Forenzní audit nechalo v nemocnici, která je příspěvkovou organizací města, provést vedení radnice. Rozhodlo se tak poté, kdy obdobná závažná odhalení, ale v menším rozsahu loni zjistili už auditoři města.

„Audit konstatoval, že řada zakázek byla v rozporu se zákonem i tím, že byly ty zakázky děleny na menší částky, byla stanovena diskriminační kritéria, byly fakturovány dodatečné vícepráce v rozporu opět se zákonem o veřejných zakázkách,“ uvedl primátor. Audit odhalil i významné nedostatky ve vnitřním kontrolním systému nemocnice. „Zejména, že tam vůbec neexistoval systém trojcestného párování položek, jako je smlouva, faktura, platba. Že tam nebyla rozumná evidence veřejných zakázek, takže jakékoliv zpětné dohledávání bylo velmi obtížné,“ řekl primátor.

Dodal, že audit upozornil i na celou řadu dalších dílčích nedostatků. Zpochybnil například relevantnost odměňování vrcholového managementu nemocnice, ukázal na nesrovnalosti v objemu vykazovaných odpracovaných hodin, podle nichž někteří manažeři vykazovali i 400 hodin měsíčně, což je zhruba 13 hodin denně včetně víkendů a svátků. Problémy se ukázaly i při vykazování soukromých kilometrů najetých služebními vozy.

„Škoda v případě nesoutěžených veřejných zakázek se velmi těžko určuje. Existuje nějaká obecně akceptovaná úvaha, že při soutěžení člověk může získat výhodu oproti stavu nesoutěžení v rozsahu pěti až deseti procent hodnoty té zakázky. Kdybych to aplikoval na tento objem, tak jsme mohli nemocnici možná ušetřit někde mezi 35 a 70 miliony korun,“ uvedl Macura.

Audit se zaměřil na období v letech 2011 až 2014. V tomto období nemocnici vedl nejdelší čas Tomáš Nykel. Ve funkci skončil v květnu 2014, ostravští radní ho tehdy odvolali v souvislosti s kauzou korupční aféry spojené s lobbistou Martinem Dědicem, která souvisí i se zakázkami městské nemocnice.

Nykel ČTK řekl, že výsledky auditu nezná. „Audit jsem neviděl, a když něco nevidím, tak se k tomu vyjadřovat nebudu, ani to nejde. Chci k tomu jenom říct, že jsme nemocnici předali ve vysoce ziskovém stavu, se spokojenými zaměstnanci a spokojenými pacienty,“ uvedl Nykel. Podle něj by ze strany města bylo slušné, kdyby audit i s dalšími lidmi dostal k nahlédnutí a mohli se k jeho závěrům vyjádřit.

Město audit předalo policii, která by se měla zabývat případnou trestně-právní odpovědností. „V oblasti pracovně-právní odpovědnosti výsledky forenzního auditu zkoumají i naši právníci a právník městské nemocnice,“ uvedl Macura. Nynější ředitel nemocnice Josef Grochol, který je pověřen dočasným vedením nemocnice, má za úkol do konce března dát návrhy na úpravu vnitřního kontrolního systému v nemocnici. Město už v minulosti policii předalo i audit vypracovaný auditory magistrátu. Zatím však nemá žádné výsledky.


Komentovat článek: Audit v Městské nemocnici Ostrava odhalil vážné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Audit v Městské nemocnici Ostrava odhalil vážné…

Komentáře

1 komentář
Josef Vrána Zloděj křičí, chyťte zloděje  | 10. 03. 2016 10:12

Řekli A, ale neřekli B. Je úsměvné, když náměstek Pražák, který spolu s bývalým ředitelem Jurkem ždímal nemocnici přes 10 let nyní na něco upozorňuje. Proč se tedy nezveřejní, co to byly za zakázky, za kolik se nakupovalo dříve a za kolik potom? Potom co na městě předvedli vloni s Luxem bych čekal trohu více pokory. Proč byl audit účelově od roku 2011, proč teda nezjistili za kolik se například na kardiologii nakupovalo do roku 2010? Od Pražáka se takovéto jednání dá čekat, je to profesionální politik, navíc lidovec, takže tam mne to nepřekvapuje, ale pan čisté ruce Macura se stává směšným. Politici by konečně měli dát ruce pryč od nemocnice, ale oni jsou nepoučitelní. Za tři roky po volbách přijde opět nový ředitel a udělá audit na Grochola a tak to půjde pořád dokola a komu tato situace vyhovuje? Nejvíc AGELu, který potom přijde a s městem se domluví, že tam udělá pořádek. Ostatně pan náměstek Pražák má s tímto scénářem velké zkušenosti. za jeho vlády koncem 90 let vedl Vítkovickou nemocnici doktor Jurek tak úspěšně, aby ji potom město v čele s Pražákem prodalo Luxovi, který ji následně přeprodal AGELu. A nemocnice zázračně začala fungovat. Náměstek Pražák má asi krátkou paměť.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné