Audity v nemocnicích šokovaly, tvrdí Rath

Titulní obrázek

Auditoři, kteří již navštívili středočeské nemocnice, mají první výsledky své práce. A jejich zjištění jsou podle hejtmana Davida Ratha šokující. V jednom krajském zařízení prý například chybějí smlouvy, odnesl si je údajně odvolaný ředitel. V případě, že se objeví i další pochybnosti, je Rath připraven nařídit hloubkový audit…

Hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD) chce prostřednictvím auditorů prověřit zejména ekonomickou situaci v krajských nemocnicích. První orientační kontroly už proběhly a ukázalo se, že v jednom středočeském zařízení chybějí smlouvy na stovky milionů korun, Rath ale v Otázkách Václava Moravce neupřesnil, o které zařízení se jedná. Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) míní, že Rath chce tímto nařčením jen dodatečně ospravedlnit odvolání ředitelů krajských nemocnic. „V žádném případě nikoho nechceme kriminalizovat,“ zdůraznil Rath. Dodal, že by byl rád, kdyby auditoři žádné další nedostatky nenašly a on nemusel nařizovat další, hloubkové kontroly.

V Otázkách Václava Moravce na České televizi čelil Rath kritice od svého předchůdce Petra Bendla také kvůli způsobu, jakým došlo k odvolání pěti šéfů středočeských nemocnic. „Mohli jste to udělat druhý den ráno, civilizovaným způsobem jim zavolat, pozvat si je a říct: my o vaše služby nestojíme,“ uvedl Bendl. Nový hejtman namítl, že v akciové společnosti ředitelé nejsou podřízeni hejtmanovi a kraji, ale představenstvům. Výměnu vysvětloval také tím, že tito lidé byli exponenty ODS, s nimiž by nové vedení kraje nemohlo uskutečnit předvolební sliby ČSSD, zejména zrušení poplatků v krajských nemocnicích. V čele jedné ze středočeských nemocnic se také objevil člen ČSSD. Podle informací serveru Týdne.cz nový ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada vstoupil pár týdnů před volbami do sociální demokracie. Předtím ale už vystřídal několik politických stran, včetně ODS. „Nekritizuji princip, že strany si někam dávají své spolustraníky, prostě je to princip v ČR zavedený. Je běžné, že si tady ODS obsadila nemocnice. Nechci se chovat úplně identicky, ale na druhou stranu v žádném případě nebudu někoho diskriminovat jen proto, že je členem stejné strany jako já,“ bránil Holobadu pro ČTK Rath.

Sankcí se nebojím

Debata ohledně možných sankcí za rušení poplatků v krajích je podle Davida Ratha zbytečná. Postihy od zdravotních pojišťoven podle něj nehrozí. Chce se totiž inspirovat způsobem, který již dříve zvolila vrchlabská nemocnice. Její postup byl podle závěru správního řízení v souladu se zákonem. Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do něhož jsou zatahováni pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a Všeobecná zdravotní pojišťovna proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala. „To už je prověřené, tady existuje jasné rozhodnutí ve správním řízení, čili ten precedent už máme a my se tohoto precedentu budeme držet,“ uvedl Rath, který chce v pondělí radě Středočeského kraje předložit návrh rozpočtu, jehož součástí je právě i úhrada 80 milionů korun nemocnicím na to, aby poplatky nemusely vybírat. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich ale v Otázkách Václava Morace řekl, že pokud bude na nemocnici napsáno, že zdravotnické zařízení nevybírá od pojištěnců poplatky, tak půjde o přímé popření zákonné povinnosti a pojišťovna bude muset nemocnici udělit sankci.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz

Audity v nemocnicích šokovaly, tvrdí Rath
Ohodnoťte tento článek!