Autor zákona o eutanázii on-line na Aktuálně.cz

Titulní obrázek

Poslanec ODS Boris Šťastný odpovídal on-line na dotazy čtenářů serveru Aktuálně.cz. Odkaz na diskusi najdete uvnitř článku. Šťastný vstoupil do povědomí veřejnosti už jedním zákonem týkajícím se zdraví. Je autorem protikuřáckého zákona…

Měli by čeští lékaři pomáhat svým nevyléčitelně nemocným pacientům zemřít? Nebo je lékařova svatá povinnost udržovat pacienta mezi živými?

Poslanec ODS Boris Šťastný otevřel v Česku znovu diskusi o eutanázii. V pondělí představil návrh zákona, který by asistovanou sebevraždu za určitých podmínek dovoloval.

O zákoně o pomoci při dobrovolném odchodu ze života nevyléčitelně nemocného teď začali jednat odborníci.

Není eutanázie jen zneužitelnou zbraní v rukou lékaře? Odhodlá se k ní pacient, který netrpí a je správně léčen?

Odpovědi Borise Šťastného najdete ZDE.

Boris Šťastný vstoupil do povědomí veřejnosti už jedním zákonem týkající se zdraví. Je autorem velmi tvrdého protikuřáckého zákona. Ten jeho strana ODS ale nechtěla podpořit.

Průzkum: Češi jsou pro eutanázii

Podle výzkumu agentury SC&C pro MF DNES má Šťastného návrh podporu u veřejnosti. 64 procent Čechů eutanázii podporuje. Proti je 28 procent, ostatní lidé nevědí.

Přestože se objevují zprávy o tom, že v českých nemocnicích se i tak eutanázie v některých případech provádí. Lékaři se ale většinou staví proti. Mají zkušenost s tím, že postoj pacientů k vlastní smrti se může ze dne na den proměnit.

Profesor Pavel Klener včera na setkájní odborníku zdůraznil, že není zastáncem eutanazie. Byl vychován k úctě k lidskému životu a také studia ho vedla k tomu, aby pacienty zachraňoval. Z vlastní praxe ví, že pacienti s těžkým onkologickým onemocněním jeden den řeknou, že už by vše chtěli ukončit. Druhý den, kdy se jim přitíží, ale lpí na životě takovým způsobem, že je to v naprostém rozporu s jejich původními slovy, uvedl pro ČTK.

Poslanci Šťastnému podle jeho slov jde i o to, aby se v Česku spolu s eutanázii začalo mluvit i o dalších tabuizovaných tématech. „Spolu s touto debatou se otevřela řada dalších otázek jako paliativní péče, umírání, péče o pacienta v Česku vůbec,“ řekl.

Podle jeho záměrů by se sněmovna zákonem o eutanázii měla začít zabývat během příštího roku.

Aktuálně.cz

Autor zákona o eutanázii on-line na Aktuálně.cz
Ohodnoťte tento článek!