AVEL: Rath využívá pacienty, aby nemusel zaplatit dluhy za léky

Firmy sdružené v Asociaci velkodistributorů léčiv (AVEL) neustoupí od svého rozhodnutí ukončit dodávku léků nemocnicím, dokud jim nesplatí své dluhy. Pokud ministr zdravotnictví David Rath hovoří o tom, že tento krok ohrožuje pacienty, ohrožuje je podle ředitele AVEL Pavla Suchého především ministr…

Podle něj Rath využívá pacienty k tomu, aby dluhy nemusel zaplatit.

Velkodistributoři ode dneška nedodávají léky třem nejzadluženějším fakultním nemocnicím – Thomayerově a Bulovce v Praze a brněnské nemocnici U sv. Anny. Celkově dluží tyto tři ústavy za léky 400 milionů, firmy od nich budou chtít kromě

uhrazení dluhu i penále.

Nemocnice platí za léky pozdě, protože příjmy od pojišťoven nepokrývají všechny jejich výdaje. Bez návaznosti na hospodaření totiž musejí například zvyšovat platy zdravotníkům, pokud o tom vláda rozhodne.

„Ministerstvo o nás mluví jako o teroristech, kteří ohrožují stát, a prohlašuje, že se obrátí na zahraniční mateřské firmy, aby na nás žalovaly, ale o zaplacení dluhu nemluví,“ prohlásil Suchý.

Krom toho, že prý ministerstvo AVEL „hrubě napadá“ a předkládá nápady, jako je svolání bezpečnostní rady státu a vytvoření jednoho distributora léků se státní účastí, nepřišel podle něj Rath s žádným konstruktivním řešením. „Není ani náznak snahy zaplatit dluhy za zařízení, za něž stát ručí,“ prohlásil Suchý.

Distributoři podle něj nemohou dělat nic jiného než čekat na své peníze. Pokud se ministr chce obrátit do zahraničí, může to podle Suchého republiku jen poškodit. „Dozvědí se tam, že stát odmítá zaplatit dluhy za léky, to je jasný signál, že tady není něco v pořádku,“ vysvětlil.

Firmy z AVEL neobnoví podle něj dodávky, dokud nedostanou zaplaceno. V této chvíli s nemocnicemi začínají vyjednávat:

nejprve musejí vypovědět dosavadní smlouvy, poté se domluvit na nových lhůtách splatnosti. V současnosti jsou 90 i více dní, pokud distributoři přitvrdí, mohou se zkrátit až na dva týdny.

Podle Suchého se firmy obávají, že nemocnice jim budou platit ještě hůř než dosud. Nová úhradová vyhláška totiž snižuje výnosy nemocnic. K tomu hrozí, že se od března ještě sníží léková přirážka; podle informací distributorů ze současných 29 procent dokonce až na 22,5 procenta. Firmám by tak ještě více klesly zisky, tím by i výrazně klesla jejich možnost dávat nemocnicím dlouhé lhůty splatnosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!