Přejít na obsah

Až třetina posudkových lékařů má skončit kvůli služebnímu zákonu

zpět
19.11.2015
lékař, dokumentace, pero
zvětšitlékař, dokumentace, peroZdroj: Shutterstock

lékař, dokumentace, pero | Zdroj: Shutterstock

 

Kvůli hranici 70 let pro práci podle služebního zákona hrozí kolaps lékařské posudkové služby. Nyní pro ni pracuje 400 lékařů, jejich věkový průměr je 65 let. Pokud se pravidla nezmění, hrozí podle poslankyně vládního hnutí ANO Radky Maxové, že bude muset skončit až třetina z nich.

Dočasně by podle Maxové pomohlo vyřazení posudkových lékařů ze služebního zákona, a to pozměňovacím návrhem k vládní novele, která upravuje služební poměr diplomatů.

Maxová, která ve Sněmovně uspořádala k tématu konferenci, ČTK řekla, že bude jednat o pozměňovacím návrhu. Nejlépe by podle ní bylo, aby ho předložily sněmovní výbory. Už nyní kvůli nedostatku lékařů posouzení jednoho pacienta trvá až rok, přičemž není výjimkou, že posudkový lékař vydá stanovisko, aniž dotyčného viděl.

Zájem o práci u posudkové služby podle lékařů mezi mediky není, služební zákon k postgraduálnímu studiu dále jako požadavek přidává státní zkoušku. „Asi málo lékařů bude motivována tím, že budou muset skládat státní zkoušku,“ soudí Maxová.

Vyřazení posudkových lékařů ze zákona o státní službě je podle účastníků konference pouze prvním krokem k řešení situace. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václava Krásy desetiletí zanedbávalo potřebnost změn. Je podle něj třeba hledat alternativy, které vytváření posudků urychlí. Případný kolaps služby podle něj dopadne především na lidi, kteří se stali práceneschopnými, a osoby závislé na pomoci ostatních. „Již dnes trvá řízení osm až 12 měsíců, někteří pacienti se posudku nedožijí,“ uvedl na tiskové konferenci.

Experti dnes ve Sněmovně hovořili o několika variantách změn v posudkové službě. Mluvili o zřízení zvláštního úřadu nebo o zapojení odborníků a praktických lékařů. Maxová preferuje stejně jako Krása využití nelékařských profesí, sester a sociálních pracovníků, kteří by připravovali podklady pro posudkové lékaře, tak aby se jejich práce urychlila. Za naprosto nepřijatelné považuje poslankyně návrh zadat vypracovávání posudků, kterých ročně v Česku vznikne 400.000, soukromým firmám.

Služební zákon začal v Česku plně fungovat od července. Spadá pod něj přes 68.000 zaměstnanců. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle Maxové chystá alternativy pro případ výrazného úbytku posudkářů, ale pomalu.


Komentovat článek: Až třetina posudkových lékařů má skončit kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Až třetina posudkových lékařů má skončit kvůli…

Komentáře

1 komentář
Alena Posudkáři  | 9. 11. 2016 17:05

Dobry den, citim s vami i se slusnymi a findovanymi posudkovymi lekari, jez chybi i u nas v Usti nad Labem, kde se priznavaji ID nejspis podle "ksichtu" nebo barvy pleti. Slusny clovek se zde setkava pravidelne s aroganci, neschopnosti a cinismem. Ja sama jsem si to uzivala cca 10 let, dokud js se nedoatala do rukou jine posudkarky na odvolani. Sefova odd. PL pri posuzovani meho zdrav. stavu neznala ano moji diagnozu, pote zase dr. Kopecek (nebo jak se jmenuje) mi do posudku napsal take spatnou diagnozu) atd. Znam spoustu lidi, kteri maji stejne nebo podobne zkusenosti hlavne s pi Vorsilkovou, jako ja. Tam by potrebovali vymenit vsichni. Myslim to smrtelne vazne. I ti lide okolo mne. Je to vazne nehorazne, jak to tady chodi. Meli byste se na Usti n.L. zamerit. Mne timto zpisob odsoudili k chudobe a radne mi zneprojemnili tech 9 nebo 10 let a pripravila mne o spoustu penez. Nikdy ji to nezapomenu. Mejte se hezky a preji vam hodne stesti pri vyberu posud. lekaru a hlavne opatrne, aby to nedelali jako tady. Preji vam hezky den a stastnou ruku. Alena Novakov, UL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné