Babiš nechce poskytnout VZP peníze na odkup pohledávek

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zatím nedá 3,5 miliardy korun na odkup nedobytných pohledávek, které mají zdravotní pojišťovny za státními firmami. S ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) chce nejdříve jednat, podívat se, jak systém vypadá a zda je tok peněz transparentní.

Pak se můžeme bavit o konkrétních věcech,“ řekl Babiš v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Němeček ČTK večer řekl, že o pomoci pojišťovnám bude rozhodovat vláda. Babišovi i celému kabinetu předloží požadované analýzy. Odkup nedobytných pohledávek by mohl ulevit pojišťovnám v propadu zdravotního pojištění a vykompenzovat zrušení některých poplatků.

Netransparentní toky peněz

Babiš hovořil také o tom, že zdravotní pojišťovny mají pohledávky ve výši šest miliard korun, z toho Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) čtyři miliardy korun. Němeček upřesnil, že celkové pohledávky jsou 5,3 miliardy korun, předchozí vláda přitom Všeobecné zdravotní pojišťovně dala půjčku 1,7 miliardy.

O situaci ve zdravotnictví chce Babiš s ministrem Němečkem hovořit celkově. „To je skutečně zásadní téma, protože pres zdravotní pojišťovny teče ročně 220 miliard korun, z toho přes VZP 150 miliard a nikdo neví, kam tečou,“ uvedl Babiš. Bude chtít po Němečkovi, aby mu ukázal, kam přesně 150 miliard jde. „Kdo je příjemce. A ať se definuje ocenění, protože každá nemocnice dostává peníze jinak,“ dodal.

„Já sám počítám s důkladnou inventurou finanční situace všech částí českého zdravotnictví, ať jsou to nemocnice, ať jsou to zdravotní pojišťovny. Takže já vyjádření pana ministra financí Babiše vnímám velmi pozitivně,“ řekl České televizi odpoledne ministr Němeček.

Babiš ukazuje prstem na "korupčníky"

Babiš dále prohlásil, že četl studii EU z října 2013 o korupci zdravotnictví v EU. „A v té studii se říká o nekorunovaném kmotrovi českého zdravotnictví Markovi Šnajdrovi…, protože on ve skutečnosti řídí VZP. On tam sedí ve správní radě a druhý korupčník je pan Petr Bendl (ODS), který zprivatizoval středočeské nemocnice na netransparentní firmy,“ uvedl Babiš.

Bendl ČTK řekl, že Babiš cituje z „levicového výplodu“ jedné firmy a že chce jen odvést pozornost od svých problémů. Privatizaci nemocnic ve Středočeském kraji označuje jako transparentní, je podle něj běžné, že tržní cena bývá menší než účetní. Kraj díky privatizaci šetří 100 milionů ročně, tvrdí Bendl. Reakci Šnajdra se ČTK zatím dnes nepodařilo získat.

Ohodnoťte tento článek!