Babybox bude fungovat od června v jablonecké nemocnici

dítě, miminko, inkubátor, porod, porodnice, neonatologie

Zdravou holčičku jen pár hodin po svém narození někdo odložil do babyboxu. Tento případ se stal na novorozeneckém oddělení liberecké nemocnice v říjnu loňského roku.

S podobnou situací si nově bude muset také poradit personál nemocnice v Jablonci. Od 1. června zde bude totiž k dispozici schránka na odložení dětí. „Umístili jsme ho na budovu interny, aby byl dobře dostupný,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová a zdůraznila, že v provozu bude až od 1. června, kdy bude jeho slavnostní otevření. Schránky na odložení dětí nabízejí matkám, a někdy i otcům, východisko z krajní životní situace. Výhodou je naprostá anonymita rodičů a především rychlá zdravotní péče pro odložené dítě.

A jak babybox funguje?

Vnitřní prostor boxu je monitorován kamerou a vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37 °C. Obraz a údaje jsou přenášeny do sesterny se stálou službou. Pokud někdo do schránky odloží dítě, spustí se alarm a optický signál na oddělení interny. Navíc vybraným lékařům přijde na mobil SMS zpráva o otevření boxu. Novorozenec se tak dostane během pár minut do rukou zdravotnického personálu. „Následně dítě vyšetříme, sledujeme a určíme přibližný věk. Dále kontaktujeme oddělení sociálně-právní ochrany dětí na magistrátu města Liberec, který rozhodne o dalším osudu dítěte,“ informovala Alexandra Kittnerová, tisková mluvčí liberecké nemocnice, kde je babybox od června 2007 a je situován do boku budovy Pavilonu péče o matku a dítě. „Postup s úřady je prakticky stejný, jako když se matka zřekne dítěte v porodnici,“ doplnila Krajinová. Zařízení babyboxu myslí i na možnost, že si matka dítěte svůj krok později rozmyslí. Uvnitř je proto připravený lístek s informací o dalším osudu dítěte a možnostech, jak je možné případně jej získat zpět. Pokud se tak nestane, dítě končí většinou v kojeneckém ústavu. Bybybox v jablonecké nemocnici je třicátým šestým v České republice. Doposud bylo do těchto schránek odloženo celkem jedenatřicet dětí, z toho patnáct v Praze Hloubětíně. „Zde byl před pěti lety namontován první babybox,“ informovalaPetraKrajinová. Babyboxy předává do nemocničních zařízení ČR občanské sdružení, které jejich vyhotovení financuje ze sponzorských darů. Náklady na výrobu jednoho babyboxu přijdou na dvě stě padesát tisíc korun. Jablonecká nemocnice se podílí na jeho umístění stavebními úpravami. Babyboxy mají také své odpůrce. Ti tvrdí, že zřízení schránek zvýší počet odložených dětí a jako protiargument uvádějí právo dítěte na informace o jeho původu. Schránky ovšem především zachraňují život dítěte.

Ohodnoťte tento článek!