Babybox v Chebu je nyní mimo provoz, nemocnice řeší jeho umístění

Babybox v Jablonecké nemocnici

Schránka určená k odložení nechtěných dětí v chebské nemocnici, známá jako babybox, je mimo provoz. Komplikaci způsobilo její umístění v části zdi, jež nestojí na pozemku nemocnice, ale jiného subjektu. S ním momentálně vedení nemocnice vyjednává, aby získalo souhlas pro umístění babyboxu. Prozatím však není jasné, kdy jednání skončí, informovala ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Barbora Silná.

Konkrétní místo pro vyhřívanou schránku si vybrala nadace Ludvíka Hesse, který je autorem projektu babyboxů. Podle Silné jí přitom vedení nemocnice několikrát nabízelo jiné a vhodnější místo vzhledem k prozatím nevyjasněným vlastnickým právům k pozemku. „Pan Hess ale trval na umístění babyboxu na jím vybraném místě a odmítal další návrhy. Babybox mohl být třeba u dětského nebo gynekologicko-porodnického oddělení,“ uvedla Silná.

Uzavření babyboxu považuje Hess za absurdní, zvláště v souvislosti s tím, že jde pouze o zeď kolem nemocnice. Podotkl, že takový případ se stal od zahájení projektu babyboxů poprvé. Uvedl, že nemocnice skutečně nabízela jiná místa. Ta ale byla nevhodná kvůli velké vzdálenosti od vchodu do nemocnice a složitému hledání. „Mám informaci o tom, že začalo řízení na městském úřadu o umístění babyboxu. Nejsme ale jeho účastník. Zatím tedy nemohu říci, jak celá situace dopadne,“ řekl ČTK Hess.

Vedení nemocnice od ledna vyjednává s vlastníkem pozemku, firmou Immorent Cheb, o souhlasu s umístěním babyboxu. Je podmínkou, aby mohl být babybox znovu legálně zprovozněn. „Immorent vychází nemocnici vstříc, ale s ohledem na složité vlastnické vztahy a sídlo firmy mimo region si však administrativa vyžádá patrně delší čas. Babybox je majetek nadace Ludvíka Hesse. Nemocnice zajišťuje péči o dítě vložené do babyboxu,“ dodala Silná.

V Karlovarském kraji jsou ještě další dva babyboxy umístěné u nemocnic v Sokolově a v Karlových Varech. Schránka na odložení dětí funguje v Sokolově od června 2008, v Chebu od loňského prosince a v Karlových Varech je babybox od letošního února. Do babyboxu bylo v kraji prozatím odloženo jedno dítě, a to v březnu 2009 v Sokolově. Další dvě děti pak odložily matky v roce 2010 v Chebu a v Sokolově. Nikoliv ale v babyboxu, nýbrž v nemocnici.

Ohodnoťte tento článek!