Babyboxy by se v Česku rušit neměly, shodla se komise expertů

ilustrační foto; miminko, porod, porodnice

Babyboxy v Česku by se rušit neměly. Právu neodporují. Není ani potřeba, aby zákon určoval jejich technické parametry. Podle informací ČTK se na tom na ministerstvu práce shodla komise, v níž zasedali zástupci resortů, lékařů i opatrovnických soudů, poslanci či vládní zmocněnkyně pro lidská práva.

Zrušení babyboxů doporučil loni státu Výbor OSN pro práva dítěte, podle něj tyto schránky porušují hned několik dětských práv.

„Babyboxy nejsou na zrušení. Nikdo mě nezavřel. Svobodně jsem odešel a odjel autem,“ řekl dnes po jednání ČTK zakladatel projektu a šéf sdružení Babybox pro odložené děti – Statim Ludvík Hess. Dnešní jednání označil za zásadní.

První babybox sdružení v Česku zřídilo v roce 2005. Nyní jich je po republice už 47. Dosud se v nich našlo celkem 62 odložených dětí. Jen loni v těchto speciálních schránkách bylo 22 chlapců a děvčat. Podle Hesse se zprovoznění dalšího babyboxu chystá v únoru v Karlových Varech a v březnu v Českém Krumlově. Padesátá schránka by pak měla začít fungovat koncem dubna v Českých Budějovicích, dodal Hess.

Zatímco drtivá většina Čechů a Češek považuje podle průzkumu babyboxy za prospěšné, Výbor OSN pro práva dítěte loni „vážně znepokojily“. Porušují prý úmluvu o právech dítěte a hned několik dětských práv. Doporučil státu schránky zrušit. Podle Hesse naopak zachraňují dětem životy.

„Jsem rozhodně pro zachování babyboxů a pro ne přílišné zásahy státu do tohoto systému, který dobře funguje,“ řekla dnes ČTK vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Nynější podmínky jsou podle ní dostačující.

Babyboxy by bylo možné zrušit samostatným zákonem. Ten by musel projekt nestátní organizace Statim zakázat. Tuto verzi ale pracovní skupina, která měla připravit případná doporučení pro další postup, neodsouhlasila. Nepřiklonila se ani k tomu, aby legislativa stanovila technickou stránku babyboxů. Určovaly by se tak zákonem třeba jejich parametry či to, kde musí být schránky umístěny.

Podle Šimůnkové babyboxy život a zdraví dětí neohrožují. Odložení chlapců a děvčat, které mají pak postavení nalezence, není trestné. Děti totiž nezůstanou bez pomoci, hned se jim věnují zdravotníci.

Některé úpravy by projekt přece jen ale mít mohl. Na schránkách by se mohl objevit text pro ženy s nabídkou jiných možností řešení jejich svízelné situace, než je odložení dítěte. Informace by mohly být ve více jazycích. Nalezené děti zatím eviduje jen sdružení Statim, do budoucna by to mohlo dělat i ministerstvo práce. Tyto kroky navrhl před nedávnem Hess spolu se dvěma právničkami.

Ohodnoťte tento článek!