Babyboxy v ČR pomohly zachránit už 112 dětí, funguje 63 schránek

baby box

Babyboxy v Česku pomohly zachránit už 112 dětí. Loni se v nich našlo osm děvčátek a čtyři chlapci. Posledním „přírůstkem“ byla 12. prosince holčička ve schránce v Praze 6. Dostala jméno Jitka. Vyplývá to ze statistik spolku Babybox pro odložené děti – Statim, který schránky po republice instaluje.

V Česku je celkem 63 babyboxů. Přibývají další, starší typy se také postupně mění za moderní.

Prvním dětem, které se v babyboxech našly, bude letos devět let. První schránka začala fungovat v roce 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Vůbec první odložené nemluvně se v ní objevilo v únoru 2006. Byla to malá Soňa. Přes babybox odstartovalo svůj život dosud 68 děvčat a 44 chlapců. Celkem 18 dětí našli zdravotníci právě v hloubětínské schránce.

Nejčastěji lidé odloží novorozence do schránky mezi 16:00 a 20:00. V tu dobu se v ní ocitlo 28 dětí. Dalších 25 v ní pak bylo mezi 20:00 a půlnocí. Nejvíc dětí se dostalo do babyboxu v září a v prosinci, a to po 15. Nejsilnějším dnem je úterý s 22 odloženými dětmi, následuje pondělí s 21. Novorozenci se našli zatím ve čtyřech desítkách ze 63 instalovaných schránek. Babyboxy se nacházejí u nemocnic, radnic či záchranných služeb. Jeden vznikl i u domova důchodců.

Babyboxy jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní personál, který se hned o novorozence postará. Ministerstvo zdravotnictví registruje schránky jako zdravotnický prostředek. V roce 2006 získaly ochrannou známku.

V loňském roce začaly fungovat čtyři nové schránky. Od konce února je v nemocnici ve Valašském Meziříčí, od dubna ve svitavské nemocnici, od konce července ve středočeské záchranné službě v Kutné Hoře a od konce září v havířovské nemocnici. Babybox s pořadovým číslem 64 by pak měl být v provozu od letošního března v nemocnici ve Znojmě. Dál chce vedení spolku jednat i o umístění v dalších městech.

Zatímco drtivá většina Čechů a Češek považuje babyboxy za prospěšné, Výbor OSN pro práva dítěte v roce 2011 „vážně znepokojily“. Uvedl to ve své tehdejší zprávě. Podle členů výboru tyto české schránky porušují hned pět článků úmluvy o právech dítěte. Jsou prý v rozporu třeba s právem na život a také od narození na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnost znát rodiče. Výbor doporučil státu babyboxy zrušit.

Šéf spolku a zakladatel babyboxů Ludvík Hess tehdy řekl, že je to nepochopení. Podle něj je základní myšlenkou úmluvy život dětí chránit, a v tom schránka pomáhá. Své potomky do ní totiž odkládají obvykle ženy, které se ocitly ve velmi tíživé situaci. Kdyby taková možnost nebyla, nemusely by některé děti přežít.

Spolek už před pár lety spustil kampaň na podporu babyboxů a k ochraně nechtěných dětí. Zvolil heslo: V popelnici umřu. V minulosti se totiž objevilo několik případů, kdy lidé našli v odpadcích odložené mrtvé novorozence.

Ohodnoťte tento článek!