Bakešova nemocnice dostane smlouvu

Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že Bakešova chirurgická nemocnice v Brně dostane od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) smlouvu se zpětnou platností od 1. ledna až do 30. června letošního roku. Oznámil to ve středu hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL)…

Kraji to přislíbilo ministerstvo zdravotnictví, není ale jasné, co bude od 1. července

„S ministerstvem budeme jednat o nejlepším možném zapojení této nemocnice do systému zdravotní péče,“ sdělil.

Právu řekl, že na ministerstvo, které vykonává nyní ve VZP nucenou správu, bude apelovat, aby co nejrychlejší uzavřela tuto smlouvu. Za první pololetí by se podle hejtmana mělo rozhodnout, co s Bakešovou nemocnicí dál, přičemž se řeší současně dva problémy:

Co s personálem a co s budovou. Juránek hodnotí tamní chirurgický tým jako velmi kvalitní. „Je mně jedno, jestli bude tato nemocnice soukromá, státní či krajská,“ prohlásil.

Ujistil také, že při jednání na ministerstvu nekladl Jihomoravský kraj v této věci žádné podmínky. Vyloučil, že by už byly vytipovány nějaké objekty, které by kraj dostal výměnou za objekt Bakešovy nemocnice. „Budeme jednat až o návrhu ministerstva,“ zdůraznil.

Ministr Rath: Posílíme onkologii

Ministr zdravotnictví David Rath při své páteční návštěvě v Brně sdělil, že příčinou odmítnutí uzavřít s Bakešovou nemocnicí smlouvu (rozuměj pouze na akutní péči, neboť smlouva na běžnou péči byla řádně uzavřena – pozn. Práva) byly výhrady VZP ke kvalitě péče.

„Já se nebráním, aby Bakešovu nemocnici převzal stát a touto kapacitou posílil sousedící Masarykův onkologický ústav. Určitě by to pomohlo onkologům i občanům,“ prohlásil Rath a poukázal na dostatek lůžkových kapacit v Brně.

Hejtman Juránek: Ne seznamu!

Hejtman Juránek a jeho kolegové budou zítra jednat v Praze s Rathem a s premiérem Jiřím Paroubkem o největších problémech zdravotnictví v každém kraji. Jihomoravský hejtman bude podle svých slov hovořit o Mayo Clinic, která by měla vzniknout v areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny a úzce spolupracovat s tamním kardiocentrem.

V Praze by podle Juránka také mělo zaznít jednoznačné NE seznamu nemocnic, které by neměly být financovány VZP. „Je to seznam, který vzniká v poslaneckých lavicích,“ řekl. Hejtman v této souvislosti mluví o nutnosti uklidnit veřejnost, přičemž zdůraznil, že konkrétně nemocnice v Kyjově a v Ivančicích musí zůstat ve stávající síti.

Poslanec Michal Hašek (ČSSD) Právo již dříve ujistil, že tyto dvě nemocnice od prosincového komplexního pozměňovacího návrhu nefigurují na zmíněném seznamu nefinancovaných. Poslanci soc. dem. byli vyzváni, aby prosazovali zařazení všech nemocnic do sítě zdravotnických zařízení financovaných Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Jan Trojan, Právo

Ohodnoťte tento článek!