Bakterie a viry se vymykají naší kontrole

Titulní obrázek

Tajní zabijáci 21. století. Ačkoliv lékaři před dvaceti lety optimisticky tvrdili, že infekční nemoci jsou pod kontrolou, opak je pravdou. Někteří odborníci vidí budoucnost lidstva černě…

Vakcíny a antibiotika, největší zbraně lidstva proti infekčním nemocem 20. století, začínají být neúčinné.

Bakterie a viry

Tajní zabijáci 21. století. Ačkoliv lékaři před dvaceti lety optimisticky tvrdili, že infekční nemoci jsou pod kontrolou, opak je pravdou. Někteří odborníci vidí budoucnost lidstva černě.

Podle Vica Simpsona z britské vládní veterinární laboratoře hrozí lidstvu mor, cholera či nakažlivý zápal plic. Svůj díl na tom mají podle něj globalizace, klimatické změny a snížená odolnost lidí.

„Je to trochu přitažené za vlasy. Taková hrůza nás nečeká, faktem je, že viry rychle mu tují a bakterie se stávají rezistentními vůči antibiotikům,“ řekl Deníku přední epidemiolog profesor Jiří Havlík.

Dnes ohrožuje nemocnice na celém světě infekce, již roznáší bakterie Clostridium difficile. Jde o velmi agresivní typ bakterie, který je až ze 45 procent smrtelný! Ve Velké Británii zabila už 3800 lidí a podobně je na tom i Kanada.

Clostridium difficile u pacientů léčených antibiotiky způsobuje průjem a těžký střevní zánět. Nový kmen bakterie produkuje obrovské množství toxinů. Běžná dezinfekce však na její likvidaci nestačí.

Další noční můrou nemocnic je stafylokok aureus. Vloni byl jeho výskyt celosvětově čtyřikrát vyšší než před šesti lety. Může způsobit těžké infekce, špatně se hojící rány nebo toxický šok a přivodit smrt.

Jedním z největších problémů je, že přestávaj í být účinná antibiotika. Bakterie se snadno vyvíjejí a dochází u nich ke změně genetické struktury. „Za to, že antibiotika už přestávají být hlavní zbraní, si můžeme sami. Lékaři je předepisují často a zcela zbytečně,“ tvrdí profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Bakterie se lékům přizpůsobí, vytvoří si vůči nim superimunitu.

V případě virů je situace ještě těžší. Každý virus napadá určitý druh buněk. Virus se zavrtá hluboko do určitého prvku buňky a vpraví své části dovnitř. Buňku přiměje vytvářet další viry a samu sebe při tom zničit.

Šancí proti virům j sou pouze vakcíny. Ty ale zabírají pouze vůči určitému typu. Jenže i viry rychle mutují a vakcína je pak neúčinná.

Je alternativa?

Prevence, přírodní medicína a v případě viróz a chřipek antivirotika.To se snaží lékaři prosadit, aby zamezili nadužívání antibiotik. „Lidé ale antibiotika požadují. Chtějí být rychleji zdraví, aby se mohli vrátit do práce. Navíc se mylně domnívají, že jim rychleji uleví. Obávám se, že bude hůř. Příští rok se nebudou platit první tři dny nemoci a požadavků po antibiotikách přibude,“ míní internistka Zdena Balounová. Platí to i u dětí. Lékaři se podle ní bojí, že by je rodiče mohli žalovat, atak raději nasadí tuto léčbu. Za nejlepší cestu považuje prevenci. „Dělat vše pro to, aby člověk antibiotika nemusel dostat. Znamená to hodně zeleniny a ovoce, aby tělo dostávalo přísun přírodních vitamínů. Pohyb na vzduchu, otužování a alespoň jednou do roka hory nebo moře,“ tvrdí Balounová.

NEVIDITELNÍ, A PŘECE VELCÍ NEPŘÁTELÉ ČLOVĚKA

Clostridium difficile

Ačkoli byla tato bakterie poprvé popsána již v roce 1935, její role původce průjmů a střevních zánětů spojených s léčbou antibiotiky zůstávala nerozpoznaná až do druhé poloviny 70. let minulého století. Vyskytuje se přirozeně v půdě, vodních tocích a ve střevech zvířat i lidí. Bakterii v sobě přenášejí až dvě třetiny zdravých malých dětí, aniž by se u nich rozvinuly typické příznaky onemocnění.

Staphylococcus aureus

Bakterie se normálně přenáší na kůži či v nose zdravých lidí. Občas může způsobit infekci, stafylokokové bakterie jsou nejčastější příčinou kožních infekcí. Většina těchto infekcí je nevýznamná (boláky, uhry), mohou vsak také způsobovat vážné infekce, například infekce chirurgických ran a toxický šok. Jsou typickým příkladem bakterií, jež si zvykly na antibiotika.

Anopheles Gambie

Komár hostí ve svém těle cizopasné prvoky zimničky. Tito nebezpeční paraziti vyvolávají malárii, kterou ročně onemocní na celém světě půl miliardy lidí. Milion nemocných na malárii zemře. Komár Aedes aegypti hostí viry vyvolávající žlutou zimnici a horečku dengue, jež ohrožují plnou polovinu lidstva. Oba patří k přenašečům významných chorob.

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!