Bankrotující lékaře neznám

„Před převodem nemocnic na kraje jsme zajistili rozsáhlé investice prakticky do všech nemocnic v kraji. Kraj tudíž přebíral nemocnice po velkých investicích a ty jsou na tom tudíž podle mého soudu relativně dobře. Samozřejmě, že investiční činnost musí a bude v těchto zdravotnických zařízeních i nadále pokračovat,“ řekl Radko Martínek (ČSSD)…

LÍDR ZA ČSSD NA PARDUBICKU RADKO MARTÍNEK PRÁVU ŘEKL:

* Opoziční ODS viní ČSSD z rozkladu zdravotnictví, občanům se podle jejich tvrzení nedostává žádoucí léčebné péče. Zdravotnictví sice není vaším resortem, ale jaký je podle vašeho mínění coby poslance a někdejšího starosty Moravské Třebové jeho stav a úroveň v Pardubickém kraji?

Je zde relativně stabilizovaná situace. Před převodem nemocnic na kraje jsme zajistili rozsáhlé investice prakticky do všech nemocnic v kraji. Kraj tudíž přebíral nemocnice po velkých investicích a ty jsou na tom tudíž podle mého soudu relativně dobře. Samozřejmě, že investiční činnost musí a bude v těchto zdravotnických zařízeních i nadále pokračovat.

* V době, kdy jste vládl radnici v Moravské Třebové, jste však například boj o zachování na tehdejší dobu kvalitní nemocnice ve městě, i přes výraznou osobní podporu tehdejšího premiéra Zemana, prohrál. Špitál byl zrušen. Takže platí výtka ODS, že sociální demokracie míní likvidovat i další nemocnice?

O osudu nemocnice v Moravské Třebové tehdy rozhodla ODS a přes VZP a její tehdejší ředitelku paní Musílkovou prosadila její uzavření. Paradox spočívá v tom, že podle tvrzení ODS je špatné a neprozíravé uzavírat nemocnice, ale v Moravské Třebové to tato strana předvedla v plném lesku, zatímco ČSSD neuzavřela jedinou nemocnici.

* Došlo po uzavření špitálu k omezení lékařské péče ve městě?

Bylo nám jasné, že je nutné zachránit, co se dá. Podařilo se mi zajistit poměrně značné finanční prostředky, aby se toto zařízení zrekonstruovalo. Aktuálně je z něho špičková poliklinika, která velmi dobře slouží občanům města i spádové oblasti.

* Žádnými neduhy tedy zdravotnictví Pardubického kraje podle vašeho názoru netrpí?

Trpí stejnými neduhy, jaké řeší v jiných krajích. Musí se udělat především pořádek ve vztazích mezi lékaři terénními, ambulantními a nemocnicemi. Je bezpodmínečně nutné udělat pořádek v lékové politice, protože není myslitelné, aby se neustále rok od roku navyšovaly naprosto nezdůvodnitelné ceny léků.

* Občanští demokraté vládě dále notoricky vytýkají, že poměrné části lékařské obce hrozí kvůli její neschopnosti v tomto resortu bankrot, že půjde o žebrotě. Víte v kraji o lékařské, stomatologické ordinaci či lékárně, jimž případný zánik či úpadek hrozí?

Bankrotující nebo ožebračené lékaře, zubaře či lékárníky neznám. Nechci mluvit do svědomí některých lidí, je naprosto nezpochybnitelným faktem, že marže k lékům u nás jsou jedny z nejvyšších v Evropě.

Vladimír Fořt, Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Ondřej Veselý

Tak. Představitelé sociální demokracie už lžou zcela programově. Nemine týden, aby nezveřejnili nějakou lež o cenách léků nebo maržích lékáren… Je to šílené. Ceny léků přece neustále klesají (Od určité max. ceny při uvedení na trh. Roste spotřeba , ale to je něco jiného), marže je jedna z těch nižších v Evropě, ale bohužel , pořád musím číst tyhle trapné, hloupé a lživé pomluvy. Jak se bránit? Když p. ministr nezná tato fakta, pak se nedivme, že nezná ani bankrotující lékaře a lékárny.

Tesař Lubomír PharmDr

Pan ministr Martínek asi neví, že lékaři, aby nezbankrotovali, si berou úvěry.Pan ministr také neví o žádné zbankrotované lékárně v kraji. Že by nevěděl o lékárně v Březové n/Sv,/asi 25 km od jeho bydliště /která se stala nerentabilní již po prvním a druhém snížení marže a byla rok uzavřená, než ji začala dotovat obec?

Podobně lékárna v Borové na Poličsku ohlásila ukončení činnosti, současnou situaci neznám. A to jde jen o náš okres.Navyšování cen léků?Pokud ministr užívá nějaké léky a najde doma prázdné obaly, může porovnat jak se postupně ceny „zvyšují“.Ceny u nás jsou v průměru někde na 58% evropských cen.A ta marže nad evropským průměrem?

Srovnání marží vyšlo tolikrát v tisku, při diskuzích v televizi a pan ministr ještě nezaregistroval, že nižší marži má v Evropě snad jeden stát? Může se ještě snížit, léky necháme prodávat zaškolenému personálu třeba v maringotkách. To není vtip, fotografie jsem viděl, jsou ze země, kde zítra znamená včera a není to veselý pohled.Nevěřím tomu,že p.Martínek toto vše neví.Asi plní stranický úkol od svého předsedy vlády, který tytéž dezinformace šíří prostřednictvím svého volebního programu do všech domácností.

juřica

Připadá mi až neuvěřitelné, s jakou arogancí a drzostí opakují někteří zástupci vládnoucí strany evidentní lži a předkládají je jako pravdu.

Nesouhlasím s tím, že se 100x opakovaná lež stane pravdou. Není pravda, že stoupají ceny léků, ty naopak klesají a jsou v ČR jedny z nejnižších v Evropě.

Stoupají náklady na léky obecně (všude v civilizovaných zemích, je to důsledek modernějších postupů, specializovanější léčby, vývoje moderních léků, stoupajícího počtu transplantací a operací vůbec).

Ani na Slovensku se po jejich reformách nepodařilo zastavit tento nárůst v nákladech na léky. Léky máme jedny z nejlevnějších v Evropě. Výše marže patří také k nejnižším v Evropě. Navíc: nízká marže z nízké ceny = nízký hrubý zisk. Fakta jsou dohledatelná a nelze s nimi takto manipulovat. NELŽETE LIDEM. Bylo by fajn, kdyby někdo seriózně napsal, jak to je a korigoval případné lži politiků, jako v tomto případě.

Jan Vaclavik

Bankrotujíc lékaře neznáte a ani nepoznate. ZavedTe platbu na dřevo a 70% lékařů zkrachuje.

riana

bankrotující lékaře neznám ani já, ale až bude cena na dřevo tak bude v čekárnách prázdno.Nikdo si ani za 20 Kč jako je to vedle na Slovensku nepřijde 10x za měsíc skontrolovat tlak, který má v normě a dobře zaléčený,s rýmou se tam taky nepujde

Bohumír Šimek

Ad: Jan Václavík

Už aby to bylo, pane Václavíku! To budou úspory! Pokladenský způsob financování ambulancí, ale pod legislastivním rámcem, je optimální přístup k problému! Ať lékaři ukáží, co umí!

Petra Tučková

Děkuji za vysvětlení, pane Martínku.Až do svých 42 let jsem netušila, že je pro zdravotníka nutno zbankrotovat,v případě zaměstnance třít pod bankrotujícím zaměstnavatelem bídu s nouzí,aby se vyřešily ekonomické problémy zdravotnictví.Před pár lety odcházely české zdravotní sestry za prací do německých a rakouských nemocnic kvůli vyššímu výdělku.Zanedlouho budeme odcházet kvůli uživení se.

České zdravotnictví půjde s úrovní dolů, nebo opět komplet přejde do rukou státu a takové socialistické hospodaření si ještě dobře pamatuji. Kvalifikovaní zdravotníci za svou odpovědnou práci asi mohou dostat pořádně zaplaceno jen v MZ řízených nemocnicích: v soukromém sektoru pracuj zadarmo,jinak jsi parazit. Poskytovatelé zdravotní péče pak svým zaměstnancům-pomocným silám upravují příjem podle povinné výše min.mzdy, kvalifikovaným roky nepřidají. Není z čeho.Ohodnoťte tento článek!