Přejít na obsah

Bárta vyhrál: plomby zůstanou zadarmo

zpět
2.6.2011
Vít Bárta
zvětšitVít BártaZdroj: Věci veřejné

Vít Bárta | Zdroj: Věci veřejné

 

Amalgámové plomby zůstanou i nadále zadarmo, účast pacientů se však během tří let zvedne o pět procent. To jsou výsledky několikahodinového jednání vládní koalice.

„Plomby jsou tupý škrt. Na nich se neshodneme,“ uvedl nedávno vyjednávač Věcí veřejných Vít Bárta. A jeho slova skutečně platí.

Straně se podařilo zavrhnout argumenty ministerstva zdravotnictví Leoše Hegera o úspoře zhruba dvou miliard korun a prosadila, aby zubní výplně hradily dále pojišťovny.

O vyčlenění plomb z úhrad od pojišťoven se přitom debatuje již několik let: ministerstvo podporováno Českou stomatologickou komorou tvrdí, že zubní kaz může jedinec ovlivnit způsobem, jakým se o svůj chrup stará. Pro opozici byla představa hrazených výplní nepřístupná.

David Rath dokonce hovořil o „zbytečných úmrtí“. S návrhem, aby za plomby platili pacienti, přitom již souhlasil i zdravotní výbor sněmovny.

Šetřit se bude v jiných oblastech

Pacienti si ale budou muset vyčlenit na zdraví více peněz, lídři se totiž shodli na tom, že do roku 2014 by měla spoluúčast pacientů stoupnout o pět procent.

Další rezervy, přibližně ve stejné výši jako navýšení spoluúčasti pacientů, chtějí politici hledat v lékové politice, správě pojišťoven a například v lázeňství.

První balíček zdravotnické reformy by poslanci měli ve sněmovně dostat k projednání 14. Června. Do té doby se budou dojednávat dosud nedořešené detaily.

Spoluúčast stoupne na 22 procent

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se zkrátka peníze za plomby vyberou jinde. „To jsou ty peníze, které by měly do systému přijít,“ uvedl Stanjura.

Úspory, které se ale nebudou týkat mzdových prostředků, by podle něj přitom měly dosáhnout přibližně stejné výše jako navýšená spoluúčast pacientů. Bez navýšení finančních zdrojů podle něj není možné řešit například zvyšování mezd nejen pro lékaře, ale i sestry a ostatní zdravotnický personál.

Stanjura poznamenal, že spoluúčast pacientů v ČR nyní dosahuje 17 procent, po zvýšení to tedy bude okolo 22 procent.

„Chci jen připomenout, že z okolních zemí Polsko a Maďarsko mají 29, Slovensko 33 procent. To znamená, že i po tom zvýšení za tři roky budeme mít spoluúčast mnohem nižší než naši sousedé,“ prohlásil poslanec ODS pro ČTK.

Léky do 50 korun si uhradíte sami

Na většinu změn Hegerovi kývli na K9 už minulý týden. Mezi nekonfliktní body patřilo to, že budeme smět změnit pojišťovnu jen jednou za rok nebo že se místo poplatku za položku na receptu zavede poplatek za recept ve výši 30 Kč. Nově by si běžné léky do 50 korun měli pacienti platit sami.

Dvě desítky změn jsou součástí tzv. malé novely o veřejném zdravotním pojištění. Ta prošla ve sněmovně prvním čtením. Heger se ale rozhodl, že než půjde novela do druhého čtení, ještě ji změní.

To se snažil vyjednat na K9 a zároveň na zdravotnickém výboru, který včera pozměňovací návrhy včetně plomb odhlasoval. Po dohodě koalice ale Heger musí plomby z návrhu vyjmout.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Bárta vyhrál: plomby zůstanou zadarmo

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bárta vyhrál: plomby zůstanou zadarmo

Komentáře

dalších 13 komentářů
Lenka Dundálková ale  | 3. 06. 2011 20:07

Bílé ne, ale moje zubařka říká, že prý používá dražší materiál, amalgám to není. Ale o to mi právě jde, já o ten dražší materiál nestojím, klidně můžu mít amalgám, jenže ona ho nepoužije.

Ota ale  | 3. 06. 2011 19:37

tak sis asi nechala udělat bílé.Za obyčejný amalgam se neplatí.

Lenka Dundálková ale  | 3. 06. 2011 15:51

Já už za plomby u své zubní lékařky platím asi 2 roky, tak jak je to možné ? Myslela jsem si , že by to mělo být přibližně všude stejné. Zrovna penězi neoplývám a docela by se mi i hodilo, kdybych za plombu nemusela platit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné