Baťova nemocnice chce po VZP lepší podmínky

Vztahy mezi Baťovou krajskou nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou se vyostřují. Třicátého června končí platnost současné dohody o spolupráci a nová zatím nebyla uzavřena. Spor může mít velký dopad na většinu obyvatel kraje…

„To je podle mě diskriminační“

„Nedá se uzavřít nová smlouva, pokud pojišťovna nenavrhne vhodné řešení, které by přestalo trvale poškozovat naši nemocnici. Je možné, že budeme fungovat jako zařízení bezesmluvní,“ řekl Právu ředitel BKN Jaroslav Přehnal.

Za vyjádřením vedení nemocnice stojí i její zaměstnanci.

„Jsem ze Zlína a připadá mi poněkud diskreditující, že na občana Zlínska je o několik desítek procent méně výdajů než například v Praze,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny BKN Jiří Bakala a dodal:

„Hospodářské noviny nedávno uvedly srovnání výdajů VZP na jednoho pacienta ročně podle okresů, kde se píše, že výdaj pro Prahu je 15 405 korun a pro Zlín 11 670 korun. To je podle mě diskriminační.“

Vedoucí zlínské pobočky VZP Tomáš Moravec řekl, že podmínky spolupráce nestanovují jednotlivé pobočky pojišťovny, ale její ústředí.

„Ve Zlíně se vychází z určitých historických čísel, která mohou nemocnici znevýhodňovat. Ve středu mě čeká jednání v Praze, kde budu o situaci vedení VZP podrobně informovat. Podle mého názoru by jednání prospěla osobní schůzka vedení pojišťovny se zástupci Baťovy krajské nemocnice a Zlínského kraje,“ vysvětlil Moravec.

DÁLE ČTĚTE:
Zlínský hejtman dal Baťově nemocnici naději
Lékaři Baťovy nemocnice od Nového roku neslouží přesčasy
http://www.Zdravi.Euro.cz/detail.htm?id=38673
Ředitelé brání své nemocnice před ztrátou milionů korun

Neuhradili čtvrtinu zákroků

Podle údajů ředitele nemocnice je u VZP pojištěno asi 80 % obyvatel Zlínského kraje.

„Pokud nedojde k dohodě, budeme v BKN od 1. července poskytovat pojištěncům VZP jen akutní a neodkladnou péči. V ostatních případech budeme ošetřovat ty pacienty, kteří si přinesou prohlášení od VZP, že péče bude uhrazena a jakým způsobem. Další varianta je, že si pacienti péči zaplatí sami a pak budou žádat pojišťovnu o proplacení,“ řekl ředitel nemocnice Přehnal.

„VZP za loňský rok neuhradila jednu čtvrtinu zákroků z oblasti intervenční kardiologie asi za 19 milionů korun, i když práci jsme samozřejmě odvedli. Výdaje na pacienty Zlínského kraje jsou ostudně nízké a v postupu proti VZP vedení nemocnice chápu. Nemohou donekonečna dotovat péči o pacienty z jiných zdrojů určených na údržbu nebo zdravotní přístroje,“ doplnil vedoucí lékař pracoviště invazívní a intervenční kardiologie Zdeněk Coufal.

Blanka Kovandová, Právo

Ohodnoťte tento článek!