Přejít na obsah

Bendl o prodeji či pronájmu hořovické nemocnice

zpět
15.3.2007

"Privátní vlastník bude své zařízení spravovat vždy lépe než politik. Pohlídá nákupy léků, zdravotnického materiálu i přístrojů. Bude mít existenční zájem na spokojenosti pacientů i zaměstnanců," píše Bendl...

Vyjádření Petra Bendla, hejtmana Středočeského kraje

Středočeský kraj se rozhodl nabídnout k pronájmu či prodeji menší zdravotnická zařízení. Vážných důvodů k tomuto rozhodnutí je několik: Na prvním místě stojí fakt, že konkrétní vlastníci dokáží efektivněji hospodařit a hledat další zdroje financování.

Jsem také přesvědčený, že privátní vlastník bude své zařízení spravovat vždy lépe než politik. Pohlídá nákupy léků, zdravotnického materiálu i přístrojů.

Bude mít existenční zájem na spokojenosti pacientů i na spokojenosti svých zaměstnanců a na zvyšování jejich kvalifikace.

Ohlasy pacientů privátních zdravotnických zařízení, široký rozsah jimi poskytované zdravotní péče i hodnocení zdravotních pojišťoven ukazují, že se doposud obavy spojené s příchodem soukromých vlastníků do této oblasti nenaplnily.

V celé České republice již působí v oblasti zdravotnictví více než 20 tisíc privátních subjektů, mezi nimiž jsou i desítky soukromých nemocnic. Cestou k ambulantnímu lékaři si už více než deset let ani neuvědomujeme, že jdeme ve většině případů do soukromého zařízení.

Předpokládáme, že i v nabízených středočeských nemocnicích se podaří zachovat do budoucna co největší rozsah činností hrazených zdravotními pojišťovnami a rozšířit je navíc o nové služby na rozhraní sociální a zdravotní péče.

Při současných příjmech od zdravotních pojišťoven není kraj schopen ani při nejlepší vůli garantovat další rozvoj nemocnic a sledovat vývoj medicíny zejména v oblasti přístrojového vybavení.

Je také nemyslitelné, aby případné ztráty hospodaření nemocnic dlouhodobě hradil. Musel by potom brát finanční prostředky z jiných oblastí - školství, sociální oblast či údržba silnic. Tím, kdo financuje zdravotní péči, jsou zdravotní pojišťovny.

Je systémovou chybou, že jejich platby za jednotlivá ošetření pokryjí stěží základní náklady nemocnic a na další nezbytné investice nepostačí. Jsem přesvědčen, že z uvedených důvodů je zajištění chodu nemocnic svízelným problémem pro každou samosprávu, ať už jí je kraj, nebo město. Jako východisko jsme proto zvolili soutěž na prodej či pronájem těchto zařízení. Jde bezesporu o velmi významný krok a je proto pochopitelné, že vyvolává pochybnosti.

Chápu obavy zaměstnanců i veřejnosti o to, co bude s nemocnicemi dál. Podmínky i kritéria soutěže jsme nastavili tak, abychom možným komplikacím, nebo dokonce ohrožení zdravotní péče předešli. Každý zájemce musí předložit záměr provozování zdravotnického zařízení. Jakékoli jiné návrhy budou samozřejmě ze soutěže vyloučeny.

Musí také ukázat reálnou finanční rozvahu s výhledem nejméně na 5 let. Po stejnou dobu bude pod vysokou sankcí (10 miliónů korun) garantovat stávající rozsah zdravotní péče, pokud zdravotní pojišťovny nezmění své podmínky a smlouvy.

Zmíněnou pětiletou lhůtu jsme samozřejmě konzultovali s odborníky v oblasti zdravotnictví. Potvrdili, že pokud zařízení bude 5 let poskytovat kvalitní péči, bude mít klienty a bude dobře hospodařit, nikdo nebude mít zájem je omezovat nebo opouštět.

Očekáváme od nového nájemce či majitele, že bude do zařízení v nejbližších letech investovat. Výši plánovaných investic jsme proto promítli do soutěžních kritérií. Rozhodovat bude také to, jak bude zájemce garantovat současnou zaměstnanost.

Pevně věřím, že současný krok Středočeského kraje přinese Hořovicím perspektivu kvalitního zdravotnického zařízení, jehož odborná úroveň i přístrojové vybavení budou odpovídat současnému vývoji medicíny.

Ing. Petr Bendl, Berounský deník

autor je hejtman Středočeského kraje


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Benešovský deník

Komentovat článek: Bendl o prodeji či pronájmu hořovické nemocnice

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bendl o prodeji či pronájmu hořovické nemocnice

Komentáře

dalších 5 komentářů
Milan Šilhan To co říká pan hejtman Bendl jsou jen výmluvy  | 15. 03. 2007 19:07

pro toho, kdo je ochoten je poslouchat. Kraj dostal veřejné nemocnice "zdarma" k provozování, tak jak je to v EU a jinde zvykem ( pokud je neprovozují města ). Tím, že nemocnice "prodá", odpovědnost za zdravotní problémy v kraji se nepřenáší na soukromníky. Krajští konšelé o ni nepřicházejí. Je podivné, že jako politik si Ing.Bendl neuvědomuje, že privatizačním zájemcům nabízí nemocnice za "neziskových" podmínek, které ho údajně nutí, aby nemocnice prodal. Ví, že ředitelé nemocnic dělali co mohli. Jsou-li nemocnice přeinvestovány a přezaměstnancovány, nezvládly to bývalé okresní úřady a nyní ani kraj. Jak to budou napravovat soukromníci, když část kapacit přešla do Kolína a do Kladna ? Pokud uvažuje Ing.Bendl logicky - co se na nemocnicích v soukromkých rukou změní ? Když se nic měnit nebude ? Víc peněz tam nepřijde, takže co se navíc objeví, aby přineslo novým vlastníkům očekávaný zisk ? Jaká je dnes čekací doba v pražských LDN ? Na co jsou nastaveny LDN blízko Prahy. Jak se jejich situace významně ziskově změní ? Získají víc pražských pacientů ? Jsem zvědav na Bedlův kšeft století. Zatím se v žádné soukromé nemocnici v ČR, pokud není specializovaná, nevedlo jinak než v těch "veřejnoprávních". Stejné problémy, stejná rizika.

Tomáš Rozsíval Krajští loupežníci, nebo dobrodinci ?!  | 15. 03. 2007 14:33

Ten, kdo financuje zdravotní péči, pane Bendle, je především Kraj, potažmo stát ! Podle Ústavy je to tak. Zdravotní pojišťovny jsou jen přerozdělovny peněz, povybíraných jako zdravotní daň, která je nařízena státem přes solidární zdravotní pojišťovací systém od daňových poplatníků. Pokud ty nemocnice prodáte, tak byste je měli spíše rozdat lékařům zadarmo. Protože jestli financování ponecháte jen na těch pojišťovnách, tak máte vymalováno. Vy jste ty nemocnice taky dostali od státu zdarma, tak mi teď tu hořovickou nemocnici dejte a já vám ji budu provozovat. Ale abych já, jako lékař měl za ni platit nějaké miliony, tak to ne. Vy jste ji snad státu zaplatil ?

Tomáš Rozsíval Bendl o tom ví pendrek....  | 15. 03. 2007 14:25

Vy si ale protiřečíte ! Sám uznáváte, že z takto mizerných plateb od zdravotních pojišťoven to kraj neutáhne a jednou větou dodáváte, že soukromý vlastník to zvládne. Já vám mohu říci, že jako soukromý lékař už se kolikrát cítím trapně kolik peněz jsem z vlastních peněz musel nastrkat do svého soukromého zařízení. Mnohdy to už vypadá, že bychom se spíše měli jít odhlásit z berňáku a jít se raději přihlásit na Úřad práce, protože to, co provádíme, není soukromé podnikání, ale jakási charita ve prospěch všeholidu. Je fakt, že některá soukromá zařízení ještě dnes vypadají neuvěřitelně uboze. Na druhé straně se ovšem vyskytují i ordinace se špičkovým vybavením. Tady ale provádí medicínu obvykle lékař, který má životního partnera, nebo někoho v rodině jako donátora peněz, takže se svému povolání může věnovat jako hobby. Tady je potom co závidět. Ale většina soukromých ordinací po roce 1997, kdy nastoupili do vlády socialisté, těžce skomírá a taktak přežívá. Má-li někdo slušné auto, je to jen proto, aby si aspoň trochu snížil daňový základ leasingem a nemusel se dále nechávat tolik okrádat státem na daních. A přes všechny tyto klacky pod nohama jsme ještě schopni mnohdy provádět medicínu na úrovni a mít ze své práce radost....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné