Bendl: Omezení péče ve středočeských nemocnicích stále hrozí

Pojištěncům VZP v nemocnicích v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně a Benešově podle středočeského hejtmana Petra Bendla nadále hrozí, že jim bude poskytnuta pouze akutní a neodkladná péče…

KLADNO – Pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v nemocnicích v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně a Benešově podle středočeského hejtmana Petra Bendla nadále hrozí, že jim bude poskytnuta pouze akutní a

neodkladná péče.

Důvodem je fakt, že tyto nemocnice zřizované krajem zatím nemají podepsané nové smlouvy s VZP; jejich platnost skončila 31. prosince loňského roku. Bendl již před omezením péče v těchto nemocnicích varoval dříve, zatím se tak ale nestalo.

Ministr zdravotnictví David Rath v pondělí při návštěvě kladenské nemocnice řekl, že ministerstvo hodlá financování nemocnic řešit úhradovým provizoriem a dodatkem smlouvy s VZP na dobu určitou do březnového výběrového řízení, ve kterém by se mělo rozhodnout o prodloužení smluv s VZP.

Pojišťovna ale odmítá uzavřít dodatky ke smlouvám o pojištění s nemocnicemi v Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově. Nemocnice přesto podle ministerstva musejí poskytovat péči v plném rozsahu, protože mají vystavenou registraci.

Nemocnice jsou společně se zařízeními v Kladně a Příbrami od loňského roku obchodními společnostmi, což se nelíbí vládní ČSSD.

Vedení Středočeského kraje bude s řediteli nemocnic a předsedy dozorčích rad ve středu jednat o tom, jak dlouho bude kraj schopen přispívat na provoz svých oblastních nemocnic.

„Konkrétní čísla, na kterých se dohodneme, oficiálně neoznámíme. Nechceme nucenému správci VZP říkat, kolika penězi ho budeme sponzorovat, přestože nám nechce platit za péči o pacienty VZP,“ řekl Bendl během setkání se zaměstnanci kladenské nemocnice.

Zatím na provoz čtyř oblastních nemocnic kraj měsíčně přispívá 50 miliony korun. Loni nemocnici v Kladně poskytl sedmimilionovou dotaci na provoz a téměř 40 milionů korun jako investiční dotace.

Kladenská nemocnice hospodaří se schodkem 120 milionů korun. Dluh má od doby, kdy stát převedl nemocnice na kraje. „Považujeme za úspěch, že se nezvyšuje,“ uvedl Mareš s tím, že v roce 2003 činil dluh 200 milionů korun.

Zaměstnanci na setkání s hejtmanem vyjádřili obavu o své platy, které se podle nich přechodem na akciovou společnost nejen nezvýší, ale v některých případech i klesnou.

S tím ředite nemocnice nesouhlasí. „Mzdy zůstanou zachovány, pouze se změnily tarify. Zvýšila se variabilní složka, což znamená, že někteří doktoři a sestry si polepší, jiným se zase ubralo. O konkrétní mzdě rozhodnou vedoucí jednotlivých oddělení, která dostanou stejný objem peněz na mzdy jako minulý rok,“ řekl Mareš.

V kladenské nemocnici je nyní k dispozici přibližně 640 lůžek. Zaměstnává zhruba 1100 lidí, z toho 153 lékařů a 465 středního zdravotnického personálu. Od září 2005 pod správu kladenské nemocnice patří i nemocnice v Berouně a Geriatrické a rehabilitační centrum.

ČTK

Bendl: Omezení péče ve středočeských nemocnicích stále hrozí
Ohodnoťte tento článek!