Bendl: Rath chce legalizovat dostavbu boleslavské nemocnice

rekonstrukce, stavba

Středočeské zastupitelstvo se podle předsedy krajské ODS Petra Bendla v pátek chystá dodatečně legalizovat dřívější rozhodnutí hejtmana Davida Ratha (ČSSD) o dostavbě mladoboleslavské nemocnice. Zastupitelé, kteří budou hlasovat pro příslušný bod, se pravděpodobně dopustí trestné činnosti, řekl Bendl novinářům.

Rath nařčení odmítl. Podle něj jde jen o změnu financování již schváleného návrhu.

Klub středočeských zastupitelů za ODS podal již dříve trestní oznámení na Ratha kvůli tomu, že podepsal dodatek smlouvy k výstavbě nemocničního pavilonu, v němž se kraj zavázal k případnému placení dluhů místo nemocnice.

Podle ODS se kraj zavázal ručit za stavební zakázku až do 450 milionů korun bez souhlasu zastupitelstva. Rath tím podle občanských demokratů porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoc. „To je samozřejmě nesmysl, protože zastupitelstvo už schválilo financování té akce, a to je jen změna způsobu financování,“ namítl hejtman.

Zastupitelé podle něj už dříve souhlasili s tím, že kraj nemocnici poskytne 400 milionů na splácení dodavatelského úvěru. V pátek se má pouze upřesnit, že hejtmanství tuto dotaci na splátky pro investora nemusí dát nemocnici najednou, ale po menších částkách od roku 2012 do roku 2020. Pokud by zastupitelé ručitelský závazek neschválili, peníze by musely být nemocnici uhrazeny jednorázově, což by bylo pro kraj nevýhodné.

O porušení zákona však podle hejtmana nejde, protože se zatím žádné peníze nezačaly splácet. „Porušení zákona by to bylo, kdybychom to začali splácet a neměli k tomu souhlas zastupitelstva, ale ta první splátka je naplánována až na listopad příštího roku,“ podotkl hejtman.

Bendl dnes uvedl, že Rath na pátek narychlo svolal zastupitele, aby s podporou svých spolustraníků a komunistů legalizoval své dřívější rozhodnutí. „My proti takovému jednání zásadně protestujeme a zároveň chceme veřejně upozornit všechny krajské zastupitele, kteří budou chtít tento trestný čin svým hlasováním krýt, že je velmi pravděpodobné, že se i oni dopustí trestného činu jako spolupachatelé,“ varoval Bendl. „Připravíme vlastní návrh usnesení, kterým vyzveme zastupitele, aby trestné činnosti nenapomáhali,“ dodal.

Ručitelský závazek by podle šéfa krajské ODS muselo schválit zastupitelstvo už před zahájením akce, a ne až nyní, a Rath tím podle něj porušil ustanovení zákona o krajích. „Hejtman de facto podepsal další úvěr, který není zastupitelstvem schválen, přitom to výhradně patří do pravomoci zastupitelstva,“ míní šéf klubu zastupitelů za ODS Ladislav Kutík. Podle Bendla jde o podobný případ jako v Liberci, kde bylo obžalováno 23 zastupitelů za to, že v roce 2007 hlasovali pro prodej městských stavebních pozemků za údajně nevýhodnou cenu.

Rath ale namítl, že ručitelský závazek je nyní zatím neplatný a bude platný, až ho bude „ratifikovat“ zastupitelstvo. „Pokud by ho zastupitelstvo neschválilo, nelze ho brát a nelze s ním operovat, ale je už schválený závazek kraje, že ty peníze nemocnici poskytne, takže by nemocnice ručila touto naší dotací,“ dodal.

Hejtman už dříve označil trestní oznámení občanských demokratů za „čistě politické plácnutí do vody“. O přidělení peněz podle něj zastupitelstvo rozhodlo loni v dubnu. Na základě usnesení tohoto zastupitelstva podle něj v říjnu začalo výběrové řízení. V tendru údajně zvítězila firma s nejnižší nabídkou. Smlouva s firmou je podle Ratha koncipována tak, že nový pavilon se začne splácet postupně po dokončení stavby. Pro kraj i nemocnici jsou podle něj splátky výhodnější než zaplacení celé stavby naráz.

Hospodářské noviny napsaly, že společnost, jež má vybudovat nový pavilon interny s ambulancemi, lůžky, jednotkou intenzivní péče a podzemním parkovacím domem pro 130 aut, má vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si bude muset najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, zprávy médií odmítla. V prohlášení zaslaném ČTK poukázala na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firem má na každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Bendl: Rath chce legalizovat dostavbu boleslavské nemocnice
Ohodnoťte tento článek!