Přejít na obsah

Bendl - Rath: hádky v přímém přenosu

zpět
15.10.2008

Duel hejtmana Petra Bendla (ODS) a hlavního opozičního lídra Davida Ratha (ČSSD) začal v Rádiu Jizera poměrně zostra. Moderátor Jaromír Maceška totiž hned najel na citlivé téma zdravotnictví. "Hned od ledna příštího roku chceme osvobodit pacienty od poplatků ve středočeských krajských nemocnicích, tedy v těchto oblastních nemocnicích lidé nebudou muset platit ani za položku na receptu v lékárnách, které tam jsou, ani za pohotovostní vyšetření či za jakoukoliv další lékařskou péči," řekl David Rath...

Duel hejtmana Petra Bendla (ODS) a hlavního opozičního lídra Davida Ratha (ČSSD) začal v Rádiu Jizera poměrně zostra. Moderátor Jaromír Maceška totiž hned najel na citlivé téma zdravotnictví.

Moderátor - Jak se změní středočeské zdravotnictví, pokud se stane hejtmanem David Rath?

Rath: Myslím, že velmi zásadně. Předně hned od ledna příštího roku chceme osvobodit pacienty od poplatků ve středočeských krajských nemocnicích, tedy v těchto oblastních nemocnicích lidé nebudou muset platit ani za položku na receptu v lékárnách, které tam jsou, ani za pohotovostní vyšetření či za jakoukoliv další lékařskou péči. Čili to bude první nejviditelnější krok, který chceme udělat. A myslím, že tento krok pak vyvolá řetězovou reakci, že ti majitelé (privatizátoři - Rathův termín, pozn. redakce) středočeských nemocnic se budou muset tomuto trendu přizpůsobit, protože očekáváme, že pacienti pak budou mít vyšší zájem o naše nemocnice. A privatizátoři se budou muset tomuto konkurenčnímu trendu přizpůsobovat. Předpokládám tedy, že v horizontu půl roku se možná nebude platit v celém kraji.

Moderátor - Tedy, že se bude jakýmsi způsobem obcházet zákon?

Rath: To ale nebude obcházení zákona. Přece majitel zdravotnického zařízení může za své pacienty tento poplatek do své vlastní pokladny uhradit.

Bendl (skáče do řeči): A děláte to také u svých zdravotnických zařízení?

Rath: Ano, u některých svých pacientů to dělám, pane místopředsedo ODS. I vy můžete přijít, dostanete to u mě bez poplatku. Já ho za vás zaplatím.

Bendl (opakuje): Ve svých zdravotnických zařízeních?

Rath: Ano, ve své ordinaci. Druhá věc, která je velmi důležitá, že chceme obnovit lékařské čtyřiadvacetihodinové pohotovosti, a to jednak s pohotovostí lékáren s výdejem léků a jednak se zubními pohotovostmi, které tady za krajské vlády ODS zanikly. Nechceme to dělat jednorázově. Chceme, aby v krajských nemocnicích vznikla celá zubní oddělení, kde 24 hodin denně najdou pacienti jak neakutní (tedy plánované), tak i akutní ošetření.

Moderátor - Nechme reagovat pana Bendla, který během vašeho vystoupení kroutil hlavou, jako že s vámi nesouhlasí. Pane hejtmane, co se vám na tom nezdálo?

Bendl: Já myslím, že si občané velmi dobře uvědomují, že když jim dá někdo něco zadarmo, tak že to stejně zaplatí daňový poplatník, tedy občané. Já jen připomínám, že jakékoliv administrování, tedy vracení poplatků, bude stát nehorázné peníze.

Rath (skáče do řeči): Nebudeme nic vracet. Nezlobte se.

Bendl (hádá se): Pokud je nebudete vybírat, tak nedodržíte zákon. Vy poplatky vybírat musíte, maximálně je můžete lidem vrátit a celá tato administrace bude znamenat, že budete tahat z kapes daňových poplatníků další peníze.

Rath (podrážděně): Pojďte se se mnou vsadit, že my poplatky vybírat nebudeme.

Bendl (pokračuje ve své řeči): Není pravda, že by na území Středočeského kraje nefungovaly pohotovosti. V našem kraji funguje na 16 místech pohotovost. Oblastní nemocnice zajišťují nezbytná ošetření 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Takže to jsou řeči, které se sice vedou, ale skutečnost je jiná. My jsme si toho vědomi stejně jako s těmi zubními pohotovostmi. Bendl žádné pohotovosti nezrušil, byl jen nedostatek zubních lékařů. To je koneckonců i případ Mladé Boleslavi a nám se až poté, co se do celého problému spolu s námi vložila Česká stomatologická komora, podařilo otevřít zubní pohotovost tady v Mladé Boleslavi. Do konce roku otevřeme další tři pohotovosti v jednotlivých krajských nemocnicích. V prvním kvartálu příštího roku dále otevřeme pohotovost v Benešově.

Moderátor - Pane poslanče Rathe, ať už je to, jak je to, Středočeský kraj měl už před volbami jakousi koncepci středočeského zdravotnictví.

Jak vypadá vaše koncepce?

Rath: No tak, zásadní rozpory právě s touto koncepcí jsou v tom, že má v sobě napsáno, že se budou privatizovat, tedy prodávat, veškeré typy zdravotní péče na území Středočeského kraje.

Bendl: To není pravda.

Rath (usmívá se): Přečtěte si pořádně tu koncepci.

Bendl: Ne, není to pravda!

Rath: Tak, já vám to ukážu černé na bílém. Zrovna včera jsem se na to znovu díval. Vy ani neznáte vlastní koncepci.

Bendl: To jste si spletl.

Rath: Takže to je zásadní rozdíl. My nejen, že zrušíme ty poplatky, ale zastavíme prodej nemocnic, které kraji zbyly a které jsou v jakési čekárně před privatizací, protože kraj z nich udělal akciové společnosti, což je předkrok privatizace. Tak my je chceme z této čekárny vyjmout, zabránit té privatizaci a zabránit privatizaci i některých provozů, k čemuž dochází.

Moderátor - A můžete konkrétně k mladoboleslavské nemocnici? Tady se to děje?

Rath: K mladoboleslavské nemocnici? Já jsem tady minule udělal trochu jednu chybu, za kterou se chci omluvit, vycházel jsem z materiálu, kdy kraj privatizoval dialýzy ve svých nemocnicích a přiznám se, že jsem se přehlédl. Vedle benešovské, kolínské, příbramské a kladenské ta mladoboleslavská nemocnice nebyla. To je mimochodem zajímavé, protože kraj tvrdil, že privatizace těchto dialýz v nemocnicích je hrozně výhodná, tudíž jsem bral automaticky, že k tomu došlo i zde. Ale najednou jsem zjistil, že nedošlo. Tak nevím, jak to s tou výhodností je, protože v ostatních krajských nemocnicích už jsou dávno dialýzy pronajaty.

Moderátor - A myslíte, že to bude pokračovat?

Teď už je připravován projekt pro soukromou angiolinku v Příbrami. Pokud by v kraji volby vyhrála ODS, což by nebylo dobře pro tyto nemocnice, tak tento trend bude pokračovat. Buď se budou prodávat nemocnice jako celky, anebo půjdou na prodej jednotlivá, zvláště lukrativní oddělení.

Moderátor - Pane Bendle, ODS před krajskými volbami minule říkala, že privatizovat nemocnice nebude, přesto byly některé malé nemocnice prodány.

Bendl: Ne, to není pravda. ODS jen říkala, že bude naplňovat koncepci zdravotnictví schválenou krajským zastupitelstvem. Já musím opakovaně říci, že oblastní nemocnice privatizovat nechceme. Naopak je chceme modernizovat a rozvíjet. Řada investic již proběhla. Možná by pan exministr a současný poslanec Rath měl veřejnosti sdělit, že za jeho ministrování se privatizovaly dialýzy a pronajímaly části nemocnic.

Rath: Není to pravda.

Dvě minuty Petra Bendla : Občanská demokratická strana ve Středočeském kraji jde do voleb s konkrétními regionálními tématy, neboť ty jsou v kompetenci regionálních zastupitelstev. My chceme kraj dostupnější. Dlouhodobě jsme pod velkou zátěží zejména nákladní dopravy a naše politika by měla vést k tomu, že chceme vyhnat tyto náklaďáky zpět z obcí na rychlostní komunikace a dálnice. To je jedna z konkrétních věcí. V našem plánu jsou ale konkrétní investice, jako třeba obchvaty měst. Máme řešení, jakým způsobem odlehčit lidem ve středních Čechách z hlediska dopravy. Co se týká zdravotnictví, tak chceme dále pokračovat v modernizaci a ve stabilizaci. Budeme rozšiřovat výjezdová stanoviště záchranné služby, modernizovat tuto službu. Dále chceme realizovat celou řadu investic ve středočeských nemocnicích. Zároveň jdeme do voleb s tématem bezpečnosti. Máme zkušenosti s řešením povodňových situací či větrných smrští z předchozích let. Máme výbornou spolupráci s dobrovolnými a profesionálními hasiči, Policií ČR či s armádou. Dařilo se nám zlikvidovat spoušť, kterou živelné pohromy nadělaly. Chceme pracovat na systému, jenž by vedl k větší bezpečnosti občanů. Do voleb jdeme rovněž s programem „Rodina a vše, co s ní souvisí“. Naši oponenti straší lidi tím, že chce Bendl a ODS zprivatizovat domovy důchodců. Nic takového není pravda a žádný sociální ústav zprivatizovat nechceme, stejně tak nechceme zprivatizovat velké nemocnice. Chceme se starat o seniory, střední generaci i děti.

Dvě minuty Davida Ratha: Náš cíl, cíl sociální demokracie, v těchto volbách je, aby přišlo k těmto volbám co nejvíce lidí a poslali jasný vzkaz ODS, jak na kraji, tak v celé republice - reprezentované tedy na jedné straně premiérem Mirkem Topolánkem a na druhé straně místopředsedou ODS Petrem Bendlem. Aby lidé poslali jasný vzkaz, co si myslí a jak se jim nelíbí věci, které tato vláda dělá (tedy poplatky za položku na receptu, poplatky ve zdravotnictví, zdražování potravin, novin, jízdného atd). Lidé by měli vyjádřit, jak se jim nelíbí privatizační plány a jak zdejší místopředseda ODS prodal nemocnice a že Julínek a Topolánek chtějí prodat zbylé nemocnice a privatizovat zdravotní pojišťovny. To jsou jasné vzkazy, které chceme, aby lidé poslali této vládě. Ale pokud se jim všechny tyto věci líbí a myslí si, že v nich ODS má pokračovat i po těchto volbách, pak samozřejmě jí mohou ten mandát dát a pokropit Mirka Topolánka živou vodou. My ale s lidmi mluvíme a jsme mezi nimi a víme, že většina lidí je s tím velmi nespokojena a cítí, že jim vláda hrubě snížila životní úroveň, že se tady rozebírá veřejný majetek, že se tady likviduje stát veřejných služeb a doplatí na to 90 až 99 procent obyvatel celé ČR. Tomu chceme udělat přítrž a přicházíme s naším programem, jenž vychází z klasické sociální demokracie, tedy státu založeném na sociálně tržním hospodářství, tedy státu veřejných služeb. Zde vás ošetří u lékaře, i když nemáte plnou peněženku, zde vás nechají studovat pokud, na to máte schopnosti, i když nemáte plné konto.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Bendl - Rath: hádky v přímém přenosu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bendl - Rath: hádky v přímém přenosu

Komentáře

dalších 22 komentářů
Apech Re:Re:Re:Nevybereme si  | 16. 10. 2008 12:48

Takže si máme jít rovnou hodit mašli?

Gijom A. Předvolební pásmo.  | 16. 10. 2008 06:55

Vlajka modrá vlajka oranžová ba i vlajka rudá před námi se třepotá toť organizátoři našeho šťastného života ! Ze zásobárny frází po nás bláboly a plané sliby hází. A my, garanti jejich bankovních vkladů se šouráme v ponurém davu.

Petr Bouzek Re:Re:Nevybereme si  | 16. 10. 2008 05:34

Doktoři mají léčit a ne dělat politiku. Pak to studium vyjde dost draho a naprázdno. Jen se podívejte jak je sněmovna a senát nacpaný doktorama a jak to k ničemu dobrému není.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné