Bendl se obává znárodňování nemocnic, podle Paroubka je lhář

Obavy ODS, lidovců, soukromých zařízení a hejtmanů, že zákon o neziskových nemocnicích sníží dostupnost zdravotní péče a povede ke znárodňování, jsou podle premiéra Jiřího Paroubka nesmyslné. Středočeský hejtman Petr Bendl ale trvá na tom, že zákon naruší nedotknutelnost soukromého vlastnictví a ohrozí pacienty…

PRAHA –

Paroubek v nedělním pořadu televize Nova Sedmička prohlásil, že Bendl vychází ze zastaralé verze zákona, a jeho argumenty tudíž neplatí. Vyzval svého oponenta, aby se mu za to omluvil, což ale Bendl odmítl.

„Tak jste lhář,“ řekl premiér na adresu středočeského hejtmana a místopředsedy ODS.

Na televizní obrazovce tak pokračovala vypjatá atmosféra, která v minulých dnech ovládla zasedání Poslanecké sněmovny.

Zákon vyvolal ostrý střet politiků – ODS spolu s lidovci míní, že sociální demokraté a komunisté připravovaným zákonem o neziskových nemocnicích poškodí pacienty. Politici ČSSD a KSČM z poškozování občanů obviňují naopak odpůrce předlohy.

Zákon počítá v první fázi se vznikem zhruba stovky veřejných neziskových nemocnic, na jejichž chod by mělo významný vliv ministerstvo zdravotnictví. Kritici se obávají, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění.

Ministr zdravotnictví David Rath tvrdí, že to není pravda a že další nemocnice budou moci do základní zdravotní sítě vstoupit později. Sociální demokraté nakonec

přistoupili na to, že sporný zákon znovu zamíří do výborů a sněmovna se k němu vrátí nejdříve v lednu.

Paroubek zdůraznil, že vlastnická forma nemocnic zůstane zachována, jen z právního hlediska to budou neziskové organizace, které budou získané prostředky povinně vracet zpět do léčebné péče. Cílem předlohy je zlepšit postavení pacientů i zdravotnického personálu, dodal.

„Nikdo nechce nic znárodňovat,“ řekl předseda vlády. Věří, že poslanci zákon ve výborech „zpřesní“ a hned na začátku příštího roku jej schválí.

Také předseda KSČM Vojtěch Filip vyčetl Bendlovi, že při kritice zákona používá nepravdivé argumenty. Pacientům podle něj žádné ohrožení nehrozí a obavy nemusejí mít ani ty nemocnice, které nejsou uvedeny v seznamu.

Paroubek ani Filip ovšem Bendla nepřesvědčili. Hejtman doufá, že zákon poslanci nakonec odmítnou.

ČTK

Bendl se obává znárodňování nemocnic, podle Paroubka je lhář
Ohodnoťte tento článek!