Beneš: Odpůrci cíleně dělají z komára velblouda

léky

Informace o uložení pokuty za údajné porušení zákona o ochraně osobních údajů prý byly podle SÚKL poskytnuty účelově zrovna v době, kdy o ní má rozhodovat poslanecká sněmovna. „Někteří odpůrci cíleně dělají z komára multihrbého velblouda, aniž by ho kdy spatřili,“ reagoval ředitel ústavu Martin Beneš.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stále trvá na tom, že centrální úložiště dat dokáže data pacientů ochránit. A to i přes to, že počátkem února dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 2,3 milionů korun právě za údajně nesprávné zacházení s těmito citlivými údaji.

Ústav ihned po obdržení rozhodnutí o pokutě podal proti tomuto rozhodnutí rozklad. „Někteří odpůrci cíleně dělají z komára multihrbého velblouda, aniž by ho kdy spatřili,“ reagoval na zveřejněné informace o pokutě ředitel SÚKL Martin Beneš.

Rozhodnutí není dosud pravomocné a podle Beneše bylo poskytnuto médiím zcela účelově v době, kdy má Poslanecká sněmovna projednávat novelu zákona o léčivech.

SÚKL: pokuta za schválené jednání

Podle Ústavu je pokuta nejenže neoprávněná, jeho právníci jsou přesvědčeni, že je i nezákonná. „Napadené rozhodnutí ÚOOÚ nutno považovat za nezákonné, zejména kvůli nesprávné právní kvalifikaci a porušení základních zásad správního řízení. Předmětem rozkladu a oprávněných pochybností je rovněž přiměřenost uložené pokuty,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Pokuta je za to, jakým způsobem zpracovával SÚKL údaje v roce 2009. „Teď nám tedy ÚOOÚ ukládá pokutu za jednání, které sám odsouhlasil ještě předtím, než jsme se údajného zločinu dopustili,“ oponuje Beneš.

Kritici sledují svůj vlastní prospěch

Projekt napadají lékařská a lékárnická komora, zpochybňuje ho i Svaz pacientů. Podle nich jde o nepřiměřený zásah do soukromí, z dat o lécích se dají zjistit nemoci, s nimiž se konkrétní pacient léčí. K tomu podle svazu žádný nemocný nedal úřadu souhlas. Komory zase tvrdí, že hlášením dat o pacientech se narušuje mlčenlivost zdravotnických pracovníků.

„Novela Zákona o léčivech, kterou vláda předložila PSP ČR k projednání, řeší ochranu osobních údajů ve zpřísněném režimu. Kamenem úrazu může být to, že také řeší obohacování se některých jedinců, kteří zneužívají neevidence výdeje některých léčiv, ve svůj vlastní prospěch. Jsem však přesvědčen, že předložená novela je krokem kupředu,“ uzavřel Beneš.

Ohodnoťte tento článek!