Přejít na obsah

Berou dost. Proč by teď odcházeli?

zpět
2.12.2010
peníze, euro, peněženka
zvětšitpeníze, euro, peněženkaZdroj: rettungstrupp.de

peníze, euro, peněženka | Zdroj: rettungstrupp.de

 

Pacienti liberecké i frýdlantské nemocnice si mohou oddychnout. Zdejší lékaři se podle všeho nechystají připojit ke hromadně organizovanému odchodu českých doktorů do Německa. Nynější péče bude zachována.

„Kdybych byl na místě mladých doktorů po škole, opráším němčinu a okamžitě jedu,“ povzdechl si MUDr. Dušan Morman, primář Anesteziologicko - resuscitačního oddělení Krajské nemocnice Liberec.

„Vedle toho, že si tam vydělají víc než doma, naučí se lepšímu chování. V Německu vládne jiná štábní kultura. Je tam větší pořádek,“ dodal.

Část peněz na péči spolkne černá díra

Přes to všechno, co tvrdí, nemá předseda základní organizace odborového svazu zdravotnictví v liberecké nemocnici žádné informace o tom, že by některý ze zdejších lékařů balil kufry.

„Nevím o nikom, kdo by se teď chystal odejít do Německa. Ano, máme v rámci republiky v Liberci jedny z nejvyšších platů, ale to je relativní. Mladý lékař si bez služeb vydělá u nás měsíčně tak 25 až 30 tisíc hrubého. To je málo. V Německu navíc řídí zdravotnictví odborníci, a nikoliv politici jako u nás, kde 10 procent financí, co jsou určené pro zdravotnictví, končí v černých dírách,“ zdůraznil Dušan Morman.

Podle tiskové mluvčí Krajské nemocnice Liberec Alexandry Kittnerové berou nyní měsíčně liberečtí lékaři v průměru 66 664 korun hrubého, a tak obsazují v žebříčku mezd doktorů třetí příčku v republice.

„To jsou pěkné příjmy. Třeba právě proto zůstávají doma. Těžko říci. Nemám žádné zprávy o tom, že by se někdo z našich lékařů připojil k hromadnému odchodu do Německa,“ řekla Alexandra Kittnerová. V současné době pracuje v krajské nemocnici 2050 lidí. Z tohoto počtu má nemocnice zhruba 800 sester a bezmála 300 lékařů.

Ani Nemocnice Frýdlant nehlásí žádnou hrozbu oslabení, kterou by mohly způsobit masovější odlivy lékařů. „Žádné signály o tom, že by se někdo chystal dát výpověď a mířil do Německa, nemám. Pokud vím, z našich lékařů se k výzvě hromadného odchodu nikdo nepřipojil,“ řekl ředitel Nemocnice Frýdlant Břetislav Václavík.

„Platy nemají nízké, ale na druhé straně - kdo by nechtěl brát víc? Pokud by se někteří rozhodli odejít, byl by to pro nás problém, protože lékařů je málo,“ doplnil ředitel.

Ve frýdlantské nemocnici v současné době pracuje 30 lékařů. Kdyby toto nebo liberecké zařízení opustila větší skupina doktorů, mohlo by se stát, že by vedení nemocnic muselo sáhnout po odbornících z východu, třeba až z Ukrajiny.

„Od doktorů radši dál. Ještě jsem v liberecké nemocnici neležela a nechybí mi to. Ale jsem ráda, že péči neoslabí žádné odchody lékařů. Neumím si představit, jak bych se domlouvala s lékařem z Ukrajiny nebo Arabem, kdybych se v nemocnici ocitla,“ podotkla liberecká seniorka Evženie Petrlíková.


Klíčová slova

Autoři

Zuzana Minstrová, Regionální deník

Související články

2.12. Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí Litomyšlská nemocnice odmítá být obětí
5 příspěvků
22.11. Kraj se připravuje na lékařský exodus Kraj se připravuje na lékařský exodus
1 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků
3.11. Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď Nemocnice: polovina lékařů chce dát výpověď
2 příspěvků
15.10. Lékaři jsou připraveni odejít Lékaři jsou připraveni odejít
16 příspěvků

Komentovat článek: Berou dost. Proč by teď odcházeli?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Berou dost. Proč by teď odcházeli?

Komentáře

dalších 7 komentářů
MT ?  | 2. 12. 2010 14:06

Není tam napsáno předseda LOK ale předseda základní organizace odborového svazu zdravotnictví. No ale je to jedno. Podle všeho jsou tedy v LBC doktoři spokojení, tak pochopitelně se k akci nepřipojují.

člověk léčený Berou dost  | 2. 12. 2010 13:43

Řídíme se socialistickým zákonem z roku 1966. A neustálé stížnosti lékařů, že zdravotnictví řeší sociální zabezpečení státu. To jenom k té sociální medicíně.

blackrusty Berou dost  | 2. 12. 2010 13:35

Špatně to řadí! Myslel jsem samozřejmě pana Josefa!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné