Beskydským horským záchranářům ubylo v zimě zásahů

Beskydským horským záchranářům ubylo v uplynulé zimě zásahů meziročně zhruba o 20 procent. Důvodem je hlavně počasí v lednu, kdy řada lyžařských areálů nefungovala.

„Celkem jsme evidovali v zimě 580 zásahů. Oproti roku 2017 to byl pokles o 20 procent,“ uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

V sezoně 2016/2017 ošetřili záchranáři v Beskydech okolo 700 úrazů. Podobná čísla jako letos zaznamenali i po zimě 2015/2016, kdy zasahovali u 400 zraněných návštěvníků hor. Tehdy Horská služba menší počet výjezdů přisuzovala pozdnímu nástupu zimy.

V poslední zimě horští záchranáři evidují jednu událost, při které pacient zemřel. V únoru pod vrcholem Lysé hory zemřel čtyřiačtyřicetiletý turista. Příčinou bylo selhání srdce. V březnu se pak v beskydském lyžařském areálu Severka v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku vážně zranil čtyřiačtyřicetiletý lyžař. Po nárazu do stromu byl v bezvědomí.

Záchranáři měli i několik pátracích akcí. V březnu například hledali sedmašedesátiletého důchodce, který se ztratil v horském terénu. Nakonec ho našli ležícího a silně podchlazeného v potoce nedaleko obce Kozlovice na Frýdecko-Místecku. „Ležel vysílený v potoce, byl promočený a silně podchlazený. Záchranáři ani nedokázali změřit jeho tělesnou teplotu. Kromě život ohrožujícího podchlazení zjistil zasahující lékař také poranění horní končetiny,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Ohodnoťte tento článek!