Bez léků budou brzy asi i další nemocnice

Dluhy většiny fakultních nemocnic za léky dále narůstají. Jedenáct nemocnic, které má pod svou kontrolou ministerstvo zdravotnictví, dluží po lhůtě splatnosti už více než 1,2 miliardy korun. Dodavatelé léků proto nevylučují, že omezí či zastaví dodávky léků i dalšímu zařízení – Fakultní nemocnici Královské Vinohrady…

„Vzhledem k tomu, jaká je situace ve Vinohradské nemocnici, s níž se soudíme už dva roky, není vyloučeno, že zastavíme dodávky i v dalším zařízení,“ uvedl včera šéf společnosti Gehe Pharma Praha Petr Příhoda.

Vzhledem k velmi napjaté situaci mezi dodavateli léčiv a ministrem zdravotnictví lze předpokládat, že se po případném odchodu Gehe stáhnou i ostatní dodavatelé. Příhoda však odmítá, že by mezi nimi byla nějaká dohoda.

„Všichni si už dávají pozor. Táhnout dluhy nemocnic nelze donekonečna,“ upozorňuje s tím, že trojice ústavů, jimž dodavatelé léků 15. února zastavili kvůli stamilionovým dluhům po lhůtě splatnosti dodávky léčiv, odebírala každý měsíc léky za 60 milionů korun.

Dodavatelé tvrdí, že situaci, kdy nemocnice zapadají do stále větších dluhů, by vyřešilo zvýšení úhrad za léky. To ale ministr zdravotnictví David Rath odmítá.

„Je to začarovaný kruh. My se s nemocnicí dohodneme na splátkovém kalendáři, ona jej dodržuje, ale mezitím už narůstají dluhy za nově odberané léky,“ popisuje situaci Příhoda.

24 hodin

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

J.Hašek

Některé ministerstvem zřizované nemocnice dluží dodavatelům i déle než rok. (dle AVELu). Zarážející je však to, že pan ministr Ráth napsal dopis ředitelství Phoenixu v Něměcku, kde mimo jiné uvádí: Uskutečňované platby od nemocnic za léky a zdravotnické potřeby jsou prováděny ve smluvních termínech.

Ohodnoťte tento článek!