Bez titulu nezavedou ani infuzi

Pro nelékařská povolání ve zdravotnictví začnou platit nová právní pravidla. Podle Ivany Mádlové, asistentky hlavní sestry plzeňské fakultní nemocnice budou muset do dubna příštího roku všechny sestry získat registraci spojenou s titulem RS. Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz čtěte na konci článku..

Plzeň – Zdravotní sestry se budou muset vzdělávat, jinak nebudou moci ani katetrizovat močový měchýř. Pro nelékařská povolání ve zdravotnictví začnou platit nová právní pravidla.

Podle Ivany Mádlové, asistentky hlavní sestry plzeňské fakultní nemocnice budou muset do dubna příštího roku všechny sestry získat registraci spojenou s titulem RS za jménem. Zaznělo to i na konferenci o vzdělávání zdravotních sester, která se konala v Plzni.

Bez zmíněného osvědčení by nemohly vykonávat odborné úkony typu intravenózní injekce u pacientů starších tří let, zavádět žaludeční sondu či katetrizovat močový měchýř u pacientů starších deseti let.

Neregistrované sestry by se musely spokojit se starostí o uspokojení základních fyziologických potřeb pacienta nebo pomocí při jeho sebeobsluze, případně s vydáváním léků. Některé činnosti by mohly provádět pouze pod dohledem registrované sestry.

Změnu zažijí i zdravotnické školy. Titul registrovaná sestra budou získávat jen absolventi vyšších odborných zdravotnických škol nebo po dokončení bakalářského zdravotnického studia oboru všeobecná sestra.

Klasické čtyřleté obory na zdravotních školách v roce 2006 zaniknou.

Registraci získá sestra až na šest let. Do 1. dubna 2006 je tzv. přechodné období, kdy se mohou zaregistrovat všechny sestry bez ohledu na to, zda absolvovaly střední, vyšší či vysokou školu.

Pouze s tím rozdílem, že absolventi střední zdravotnické školy potřebují tři roky praxe. Po dobu platnosti registrace bude sestra kreditním systémem motivována k dalšímu vzdělávání.

Pokud za tuto dobu nezíská alespoň 40 kreditů, nemůže se jí registrace prodloužit, ledaže by absolvovala zkoušku na ministerstvu zdravotnictví.

„Pro některé sestry nebude lehké kredity získat. Například jednodenní školení má hodnotu jednoho bodu,“ uvedla Mádlová.

Aby mohl systém začít fungovat, musí se organizovat dostatek školení pro sestry, zatím je jich minimum. Podle ní je to výzva pro profesní i soukromé nebo státní vzdělávací instituce.

Sestry se podle ní musí vzdělávat hlavně ve svém oboru, ale započítány budou například i počítačové kurzy.

„Záleží i na zaměstnavateli, co bude vyžadovat,“ podotkla Mádlová. Zaměstnavatel rozhodne i o tom, zda bude sestrám školení hradit a uvolňovat je v pracovní době nebo zda ponechá získávání kreditů na jejich bedrech a peněženkách.

Většina sester bude podle Mádlové o registraci žádat. „Účelem registrace je ochrana veřejnosti před nekvalifikovaným personálem,“ dodala Mádlová.

Plzeňský deník, JITKA ŠRÁMKOVÁ

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

uživatel: LENA NOVÁKOVÁ

JEDINÝ PŘÍNOS TOHOTO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ JE NACPÁNÍ PENĚŽENEK ŠKOLITELŮ!!!kDE NA TO VEMU ČAS A PENÍZE ,TO MI NIKDO NEPORADÍ PO 20 LETECH MÁM ZÁKLADNÍ PLAT NECELÝCH 11 TISÍC HRUBÉHO! a TO MÁM NACPAT DO ŠKOLITELŮ A VE SVÉM VOLNU?PROČ sLEDUJI PRAVIDELNĚ INTERNET A 98% INFORMACÍ ZÍSKÁM RYCHLEJI,LEVNĚJI A BEZ ZTÁTY ČASU A HLAVNĚ V DOBĚ,KDY DANOU INFORMACI POTŘEBUJI A NE AŽ ZA PŮL ROKU AŽ SE PAN ŠKOLITEL ROZHODNE!!!! hLAVNĚ .ŽE SE OHÁNÍME eu!!ALE ,ŽE NAŠE VZDĚLÁNÍ MÁ MNOHEM VYŠŠÍ KVALITU O TOM SE RADĚJI NEMLUVÍ!

Uživatel: Jiří Bartoň

Musím se vyjádřit k tomuto článku,bohužel takto pojatá koncepce vzdělávání SZP, je nesmyslná! Dosavadní systém postgraduálního vzdělávání,byl daleko lepší.Sestra absolventka po nástupu na klinické pracoviště,dostala čas na přípravu nástupní praxe.V této době vrchní setra ,absolventku sledovala a mohla stanovit,jak dlouhý čas bude potřebovat k získání všech nových znalostí a hlavně „manuální zručnosti“,které jsou v medicíně velmi důležité.Po absolvování nástupní praxe bylo snadné stanovit ,která setra je schopna samostatně pracovat a provádět odborné úkony.Po té byla setra poslána na postgraduální vzdělávání do Brna.Nebo na studium ošetřovatelství.Domnívám se,že naše sestry jsou velmi zručné a vzdělané.Co potřebují je :další vzdělávání v obsluze nové lékařské techniky ,moderní postupy v ošetřovatelství,studium jazyků.Toto bodový systém,dle mého subjektivního pohledu nezajistí.

uživatel: PhDr.Ivana Mádlová, předsedkyně České asociace sester-Region Plzeň

Jako „údajný“ autor bych chtěla tento článek DEMENTOVAT, protože mi nebyl dán v této podobě k autorizaci. Článek je překroucený, podstatné informace jsou nepravdivé (není např. pravda, že se budou muset registrovat všechny sestry!!!, dále nové zákony již platí, v článku je podceňováno uspokojování potřeb pacienta a další). Článek je velmi neseriózní a může vyvolat paniku nejen mezi odbornou veřejností ale i mezi veřejností laickou. Budu požadovat omluvu a dementování článku veřejně, protože jeho obsah je skutečně nehorázný.

Uživatel: Snížková

Jsem pro další vzdělávání všemi deseti, ale za takových podmínek jak je zde psáno je to dost nereálné. Jezdím vcelku pravidelně na odborné konference a to opravdu není levná záležitost. Pokud nemám aktivní účast, platím vše za své. Za 3 denní konferenci s ubytováním to činí od 3000-4500 Kč. Porovnejte si naše platy!!! Naprostá většina sester má také rodinu a děti.Jestliže nebude nějaká kompenzace, tak na to sestry mít prostě nebudou. A to nemluvím o volnu, které je na to potřeba.Porovnáváme se stále s Unií! Tam je každé zvýšení kvalifikace uznáno a odměněno. Myslím, že by se někdo mohl KONEČNĚ zamyslet! My nemáme platy jako ministři

Uživatel: Jiří Merhaut

Jsou zdravotní sestry,které jsou pracovně i morálně na vysoké úrovni, vzdělané ve svém oboru a jsou zdravotní sestry, které podle mého názoru nebudou schopné této úrovně nikdy dosáhnout. Vysokoškolské studium ještě neznamená, že budu odborníkem na patřičné úrovni. Patolog Wirchov kdysi při rigorozní zkoušce studentovi,který zrovna neoplýval patřičnými znalostmi, při zodpovídání daného tématu, řekl: „Po světě běhá tolik hloupých doktorů,běžte,zkoušku jste udělal“. Domnívám se,že je vysokoškolsky vzdělané sestry škoda na odnášení podložních mís a bažantů, taktéž na převlékání postelí, mytí pokáleného a pomočenýho pacienta,ta by se měla věnovat spíše odborným věcem. Nejsou peníze na sanitáře a pom.pracovní síly, které by tuto činnost vykonávaly. Souhlasím s kolegyní pí.Knížkovou ohledně placení odborných kurzů, studování cizích jazyků.To všechno stojí nemalé peníze.Jedině,že by nám přispěli na vzdělávání ti, kteří se neustále ohání tím,že je to vše podle Evropské unie.

Hana Konečná

Nevím kdo a proč se mstí na zdravotnících. Připadá mi to jako schizofrenie. Chtěla bych se vzdělávat a dělat svoji práci dobře, ale nemůžu, protože na to nemám. Musím si svoji atestaci celou zaplatit a vzít si na ni neplacené volno. Zůstanu tak já a moje děti (jsem samoživitelka, vdova) bez prostředků. není to diskriminace? Diskriminace lékařského stavu? proč si necháme všechno líbit. Ano, dobře nám tak. Uvažuji o tom, že zdravotnictví úplně odejít a jako matka dvou dětí půjdu na UP a budu mít ze sociálních dávek víc, než lékař, který se musí neustále vzdělávat, studovat apod. za své. Tudíž mi na rodinu zbude cca l5OO Kč (po odečtení nájmu, apod.) na UP budu mít nárok na víc. I když nevím, jsem totiž bílá. Rasismus „naruby“ není jen fráze, je to smutná skutečnost.

Ohodnoťte tento článek!