Bezplatné zdravotnictví skončí

Bezplatnému zdravotnictví nejspíš pomalu odzvání. Už i politici přišli na to, že nejde rozdávat donekonečna. “ Zatím se u nás doplácí jenom u zubaře nebo v lékárně. Spoluúčast by se měla zvýšit i jinde,“ míní stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Oporu vidí v EU: tam vychází průměrná spoluúčast pacientů na dvacet procent…

Do ordinace vyrazíte jedině s připravenou padesátikorunou a do lékárny s dvacetikorunou za recept. I tak může vypadat povolební situace v zadluženém zdravotnictví. Poplatky za recept či pobyt v nemocnici neplánují pouze komunisté a sociální demokraté, jiné strany už s nimi začaly počítat.

Bezplatnému zdravotnictví nejspíš pomalu odzvání. Už i politici přišli na to, že nejde rozdávat donekonečna. “ Zatím se u nás doplácí jenom u zubaře nebo v lékárně. Spoluúčast by se měla zvýšit i jinde,“ míní stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Oporu vidí v EU: tam vychází průměrná spoluúčast pacientů na dvacet procent, kdežto české zdravotnictví zatuhlo přibližně na deseti procentech. Poplatky v ordinacích, lékárnách a nemocnicích chystají lidovci, Zelení i ODS. Nemají to být žádné velké sumy: mluví se o dvacetikorunách nebo padesátikorunách, nejvýše stokoruně. V takové výši by placení mělo údajně hlavně ukáznit pacienty, kteří si příliš zvykli brát.

“ Bezplatné zdravotnictví samozřejmě není zadarmo. Nejhorší je, že bohužel pacienty i lékaře svádí k plýtvání,“ míní pražský lékař Jan Mrázek. Poukazuje na to, že chodíme k lékařům o mnoho častěji než ostatní Evropané a že nehorázně plýtváme i s léky: ročně se jich nakonec vyhodí za čtyři miliardy. Občanští demokraté, lidovci i Zelení se shodují v tom, že poplatky nesmějí nepříznivě dopadnout na sociálně slabé.

“ Roční suma poplatků za občana by neměla přesáhnout 3000 korun, pak už by pacient neplatil. Placení by mělo omezit zneužívání péče,“ shrnuje Julínkův spolupracovník Pavel Hroboň. Lidovci by laťku nastavili o dva tisíce výš, na pět tisíc korun. “ Cílem spoluúčasti je, aby se pacient zapojil do kontroly,“ řekl poslanec KDUČSL Josef Janeček. Do zdravotnictví ročně nateče 200 miliard, přesto se zadlužuje. Strany by do něj rády přidaly víc státních peněz – v tom se jejich programy shodují.

Co chystají strany na pacienty | ODS Zpoplatnění návštěvy lékaře, služby první pomoci a pohotovostní ambulance nemocnic, pobytu v nemocnici, výdeje léku na předpis a odvozu sanitou. Poplatky by měly být od 20 do 50 korun, roční spoluúčast by neměla přesáhnout 3000 korun.

KATEŘINA VOLNÁ, Deníky Bohemia

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Mgr. Roman Skalický

České zdravotnictví se do budoucna bez většího podílu soukromých výdajů občanů nad rámec povinného pojištění neobejde, to musí být jasné všem racionálně uvažujícím lidem. Politici napříč celým politickým spektrem by se měli snažit to lidem vysvětlit a společně hledat řešení v rámci celospolečenské diskuse. To by ovšem nejprve museli změnit stranické a ideologické vidění světa a přestat využívat zdravotnictví jako mocnou kartu v boji o přízeň voličů.

Bezplatné zdravotnictví skončí
Ohodnoťte tento článek!