Biosimilární léky se v Česku prodávají až čtyřikrát levněji než v Německu

Analýza cen biosimilárních přípravků varuje před dalším snižováním jejich cen v České republice.

Tisková zpráva ČAFF

Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) provedla v zemích Evropské unie průzkum cen biosimilárních přípravků. Z průzkumu vyplývá, že ceny v České republice jsou již nyní jedny z nejnižších v Evropě. Další tlak na cenu vyplývající z přílepku k zákonu o léčivech předloženém panem poslancem Rostislavem Vyzulou vytváří reálné riziko reexportu a nedostupnosti přípravků pro českého pacienta, varuje ČAFF.

Biosimilars jsou významně levnější a stejně účinnou a bezpečnou alternativou k drahým biologickým lékům, které se používají k léčbě závažných onemocnění u stále většího počtu diagnóz. Jejich spotřeba navíc každým rokem roste.

„Ze srovnání vyplývá, že ceny konkrétních léčivých přípravku v České republice již při současném zákonném snížení o 15 % patří k nejnižším cenám v rámci celé Evropské unie. Pozměňovací návrh Rostislava Vyzuly tlakem na ceny životně důležitých biosimilárních léků zvyšuje jejich atraktivitu pro reexport. Navíc může připravit stát o možnost ušetřit na biologické léčbě takřka jednu miliardu korun v průběhu dvou let a učinit ji tím dostupnou pro více pacientů,“ dodává výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl

ČAFF v průzkumu provedl srovnání cen například u přípravku Zarzio, biosimilárního filgrastimu, který se používá jako podpůrná léčba u onkologických onemocnění. Jeho cena je v ČR 5 245 Kč, zatímco v sousedním Německu dosahuje až 22 102 Kč. Podle ČAFF je tak díky vysokému rozdílu cen velmi pravděpodobné, že tento lék poputuje místo do českých lékáren na německý trh. Podobně je na tom lék Remsima, který pomáhá v léčbě Crohnovy choroby.

Porovnání cen bylo provedeno k 3. listopadu 2016. Jako zdroj dat byly ve studii použity veřejně přístupné informace, stejné, které používá Státní ústav pro kontrolu léčiv při stanovování maximálních cen a úhrad léčivých přípravků. V některých zemích EU není cena dohledatelná anebo přípravek nebyl uveden na trh.

Ohodnoťte tento článek!