Přejít na obsah

Bitva nekončí: dohodu kritizují lékaři i někteří politici

zpět
16.2.2011
šachy, názory
zvětšitšachy, názoryZdroj: www.amateureconomists.com

šachy, názory | Zdroj: www.amateureconomists.com

 

Dohoda, která měla přimět lékaře ke stažení výpovědí, má velmi nejasnou budoucnost. Slibně vypadajícími výsledky posledního jednání totiž otřásají výroky mnohých lékařů, kteří chtějí v boji o vyšší platy pokračovat. Výhrady zdůraznili i někteří politici. Definitivně by se mělo rozhodnout dnes.

Osud memoranda, na kterém se v pondělí shodl minstr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s nespokojenými lékaři, je velmi nejasný. O jeho budoucnosti se sice má rozhodnout až dnes, ale podle reakcí je zřejmé, že pokud projde, bude to velmi těsně.

Velká část lékařů jej totiž podpořit nechce a nehodlá na jeho základě své výpovědi stahovat. Vadí jim zejména nedostatečné zvýšení mezd a vágní garance na přidání v dalších letech. Podle zástupce odborářů z pražské Vinohradské nemocnice Miloše Volemana je pravděpodobnost, že memorandum bude přijato ve stávající podobě, zcela minimální.

„První reakce v naší nemocnici byly odmítavé,“ uvedl pro ČTK Voleman. Žádné velké nadšení nevládne ani mezi lékaři v Moravskoslezském kraji. „Je to neskutečně kompromisní varianta, ale nedává žádné záruky, že cokoliv bude naplněno,“ dodal šéf LOK v kraji Martin Sedláček.

Odpor se ozývá z vice krajů

Mnozí lékaři čekají na dnešní výsledky jednání a dodávají, že nemají detailní informace, na základě kterých by se mohli rozhodnout. Většina předáků regionálních sdružení má ale jasno: dohodu nepodpoříme, krize nekončí.

„Určitě nesouhlasíme, naše požadavky nejsou splněny. Na dohodu to nevypadá. Mě zaráží, že už se slaví konec krize,“ uvedl pro DNES předseda lékařských odborů v karlovarské nemocnici Peter Igaz.

Podobná slova zaznívají z Kladna, Zlína, i mnohých měst Královéhradeckého kraje. Naopak prezident České lékařské komory Milan Kubek se přiklání ke kompromisu. „Lékaři by měli usilovat o dohodu, budu se snažit, aby ji přijali,“ tvrdí Kubek.

ODS má také výhrady

Kritika se tentokrát neobjevuje jen od lékařů, ministr bude muset čelit ostrým dotazům i z vlastních řad. Věci Veřejné ji sice přes mnohé výhrady podpořily, problémy s ní ale mají poslanci z ODS, mnozí tak s podporou váhají a rozhodnout se chtějí až po dnešní schůzce s ministrem.

„Nevím, zda dohodu podpořím. Některé její parametry jsou pro mě novinkou, budu mít otázky a rozhodnu se až podle diskuse na vládě,“ uvedl například ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Také ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) tvrdí, že definitivní postoj k návrhu dohody s lékaři může zaujmout až poté, co se podrobně seznámí s jejím obsahem a podmínkami.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

10.2. Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty Pediatři mají obavy, neví, kam mají posílat dětské pacienty
0 příspěvků
1.2. Děkujeme, že odcházíte Děkujeme, že odcházíte
18 příspěvků
20.1. Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů Engel: Lékaře uspokojí jen okamžité zvýšení platů
2 příspěvků
10.1. Závan předlistopadové doby Závan předlistopadové doby
94 příspěvků
11.11. Za lékařem do Němec Za lékařem do Němec
0 příspěvků

Komentovat článek: Bitva nekončí: dohodu kritizují lékaři i…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bitva nekončí: dohodu kritizují lékaři i…

Komentáře

dalších 77 komentářů
Do you need a financial assistance  | 1. 10. 2017 15:30

Dobrý den, jsem věřitel ze zahraničního úvěru, rozhodl jsem se poskytnout krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé úvěry upřímným lidem, kteří se i přes své měsíční příjmy snaží čelit základním potřebám. Úroková sazba z úvěrů činí 2% z celkových úvěrů a podmínek poskytování úvěrů je velmi jednoduché. Požadované úvěry jsou získány během několika hodin po podání žádosti. Pokud máte zájem, kontaktujte nás prostřednictvím tohoto e-mailu (GONZALEZANDRESLOAN@GMAIL.COM)

Adviser Do včerejška tu byla šance  | 17. 02. 2011 09:02

že bude možno vybudovat zcela nový systém zdravotnictví, který by vyhovoval co největšímu počtu pacientů i lékařů. Ústupek LOKu od svých požadavků znamená, že stále stejné ksichty se budou snažit dělat "nové" věci - a to už přece dávno víme, jak to dopadá. Resuscitace stávajícího "systému" zdravotnictví od stejných dojičů jako dosud je zhola nemožná! Do pár let tuším nehorázný průůůůůůůser, tak jak to zmiňuje "98".

98 vítězství demokracie  | 17. 02. 2011 08:49

Kulový, vyhráli modrobolševici. Teď bude následovat tvrdá privatizace zdravotnictví s cílem, aby měla vláda co nejmenší zodpovědnost a aby bylo zdravotnictví co nejlevnější. Tarify se budou snažit zrušit a převést vše na smluvní plat. Naše zdravotnictví se bude profilovat na dvě části, velmi kvalitní jen pro bohaté a velmi špatné pro normální populaci, jak je to běžné všude ve světě. Pacienti prohráli na celé čáře a lékaři také. Pyrrhovo vítězství, které znamemá porážku. Schopní a mladí lékaři, co čekali, jak to dopadne, teď doopravdy odejdou. Zůstanou starci a Cvachové.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné