Blair se snaží o resuscitaci zdravotnictví

Hlavní roli v tom sehrají investice, prohlásil včera premiér Tony Blair ve svém projevu k managementu nemocnic a zdravotnických zařízení. „Investice musí jít ruku v ruce s reformou…

Londýn – Systém zdravotní péče ve Spojeném království je nutné přebudovat. zdravotnictví,“ řekl.

Blair nastínil některé klíčové body reformy, mezi něž patří zvýšení pravomocí výkonného zdravotnického personálu, větší pružnost systému, včetně odstranění zastaralých přehrad mezi doktory, sestrami a dalšími kvalifikovanými zdravotníky. Pacient by měl podle něho dostat větší možnost výběru.

„Potřebujeme se pokusit předělat systém tak, aby byl v souladu s očekáváním veřejnosti,“ řekl Blair.

Britský premiér již počátkem února odmítl obavy z privatizace zdravotnictví. „Systém má sloužit lidem podle jejich potřeb, a ne podle možností za léčbu platit,“ uvedl tehdy.

Stínový ministr zdravotnictví, konzervativec Liam Fox, k projevu uvedl, že nepřinesl nic nového. „Byly to jen otřepané fráze. Premiér si neuvědomuje, že za stav zdravotnictví je již pět let zodpovědný,“ řekl Fox pro BBC.

Zásadní desetiletý plán na ozdravení britského zdravotnictví představil Blair v Parlamentu již v červenci roku 2000. Zahrnoval i zvláštní miliardové investice, zkrácení čekacích lhůt na neakutní operace, zvyšování počtu nemocničních lůžek i zdravotnického personálu.

Místo viditelného zlepšení začalo ale britské státní zdravotnictví letos „vyvážet“ své pacienty, kteří čekají více než rok na operaci, na léčbu do Francie, Řecka a Německa.

Britské zdravotnictví, které kdysi bývalo považováno za nejlepší na světě, je ve špatném stavu již dlouho. Jednou z příčin je nedostatek peněz. Británie vydává na státní zdravotní péči méně než šest procent z HDP, zatímco průměr v Evropské unii je osm procent.

Finanční problémy provázejí systém britského státního zdravotnictví (NHS) již téměř od jeho vzniku v roce 1948. Jen o rok později už požadoval tehdejší labouristický ministr zdravotnictví pro svůj resort více peněz. Odstartoval tak vlastně až do dnešních dnů cyklicky se opakující finanční krize.

Do současného alarmujícího stavu přivedly zdravotnictví problémy, které jsou do značné míry dědictvím nashromážděným předchozí sedmnáctiletou vládou konzervativců v letech 1979 až 1990. Ani tato vláda Toryů však nevyřešila problémy s financováním NHS. Koncem 80. let jen poněkud změnila strukturu státního zdravotnictví a zavedla do něj některé tržní prvky.

Jaroslav Beránek, Hospodářské noviny, 14.2.2002

Ohodnoťte tento článek!