Blanenská nemocnice chce u VZP získat smlouvu pro svoji chirurgii

Ilustrační foto; operace

Vedení nemocnice v Blansku čeká v nejbližších dnech jednání s představiteli Všeobecné zdravotnické pojišťovny (VZP) o jejím oddělení jednodenní chirurgie, vybudovaném loni. Nemocnice chce přimět VZP, aby jí začala proplácet výkony na jejích pojištěncích. Loni se to nepodařilo.

Ze svého tak nemocnice místo VZP zaplatila čtyři miliony korun. ČTK to řekla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Zdravotnické zařízení je majetkem města Blanska. Patří k nejlépe hospodařícím nemocnicím v republice. Loni si proto nákladem asi 50 milionů korun vybudovalo oddělení jednodenní chirurgie. Určeno je jen pro drobné, většinou laparoskopické chirurgické zákroky. Pacienti z Blanska a okolí tak již od loňského února nemusí kvůli nim dojíždět do Brna či Boskovic.

Loni chirurgové na oddělení operovali 700 pacientů, jimž byla poskytnuta zdravotní péče za sedm milionů korun. Čtyři miliony korun představují výkony na pojištěncích VZP, tři miliony korun výkony na pojištěncích dalších pojišťoven. Ty nemocnici zákroky zaplatily. Čtyři miliony za VZP uhradila nemocnice ze svého.

„My jsme samozřejmě věděli, že smlouvu o úhradě poskytnuté péče nezískáme s největší pojišťovnou, tedy s VZP, okamžitě. Na jednání ale nyní můžeme jít s tím, že oddělení úspěšně pracuje a má dostatečnou klientelu,“ doplnila ředitelka. Předpokládá, že počet chirurgických zákroků se v letošním roce zvýší.

Mluvčí VZP Jiří Rod před časem bez bližších podrobností uvedl, že o smlouvě pro nemocnici se vedou jednání.

Oddělení vzniklo v nástavbě nad jednou z nemocničních budov. Tvoří jej chirurgický sál a část se šesti lůžky, na která jsou umisťováni pacienti po operacích. Nové oddělení nabízí výkony klasické chirurgie, dále z ortopedie, plastické chirurgie a také z gynekologie.

Ohodnoťte tento článek!