Blansko a Boskovice promluví do proměny krajského zdravotnictví

dokumenty, dotazník, jednání

Proměna jihomoravského zdravotnictví se dotkne i nemocnic v Blansku a Boskovicích. Obě města také budou mít své zástupce v komisi, která novou koncepci krajského zdravotnictví připravuje.

Na jednání v Blansku se na tom dohodli reprezentanti měst a regionu. Uvedli to v tiskové zprávě. Na hejtmanství se koncepce nového regionálního zdravotnictví připravuje asi rok a půl. Podílejí se na ní i zástupci nemocnic spadajících pod stát.

V kraji by se měla například rušit akutní lůžka, jichž je podle odborníků zbytečně mnoho. Měly by naopak posílit poddimenzované medicínské obory, jako je rehabilitace. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) dnes odmítl obavy místních vyvolané informacemi v médiích, že se městské nemocnice v Blansku a Boskovicích budou rušit.

Spektrum péče, kterou tam dnes lékaři a zdravotníci poskytují, se nejspíš změní. Dosud se však neví jak.

Skutečnost, že se koncepce začala připravovat, dnes ocenil starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS). Podle něj jde o smysluplný krok, který zamezí třenicím mezi nemocnicemi v Boskovicích a Blansku. „Očekávám, že koncepce řekne, na co by se tyto nemocnice měly specializovat,“ řekl.

Přípravu koncepce inicioval Jihomoravský kraj, který má v regionu osm nemocnic. Na Blanensku však žádná z krajských nemocnic akutní péči nezajišťuje. Kraj má v okrese jen léčebnu dlouhodobě nemocných v Letovicích. Obě nemocnice – blanenská i boskovická – patří městům.

Koncepce má stanovit, jak by se mělo regionální zdravotnictví proměnit, aby lépe odpovídalo potřebám. Změny by se měly dotknout i velkých nemocnic spadajících pod ministerstvo zdravotnictví, které působí v Brně.

V jihomoravských nemocnicích slouží pacientům asi 9000 lůžek. Kolik jich zanikne, zatím není jasné. Podle Haška však platí dohoda, že ušetřené peníze mají zůstat v krajském zdravotnictví.

Blansko a Boskovice promluví do proměny krajského zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!