Přejít na obsah

Blázinec v české psychiatrii

zpět
25.1.2016
paragrafy, právo, zákony, soud, sprvedlnost
zvětšitparagrafy, právo, zákony, soud, sprvedlnostZdroj: Shutterstock

paragrafy, právo, zákony, soud, sprvedlnost | Zdroj: Shutterstock

 

Reforma psychiatrie začíná. A s ní první návrhy, kde by mohla vzniknout komunitní centra duševního zdraví, v nichž mohou najít pomoc duševně nemocní. Zatímco dnes je běžné, že psychiatr pacienta objedná do ambulance až za několik týdnů, nebo dokonce měsíců, pracovníci komunitního centra by byli s potřebnými a jejich rodinou v kontaktu prakticky stále, a navíc by k nim docházeli i domů.

První dvě komunitní centra by měla oficiálně vzniknout z již fungujících zařízení během nejbližších měsíců. Další po uvolnění evropských dotací na výstavbu center, které se očekává v létě. Vznik celkem devíti komunitních center je už připraven. V první fázi by jich mělo vzniknout třicet, nakonec kolem stovky.

Péči v centrech by podle dosavadního plánu měly platit ze 40 procent zdravotní pojišťovny, zbytek by šlo ze sociálního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna je podle svého ředitele Zdeňka Kabátka připravena nést zvýšené náklady, „pokud se prokáže, že systém je bezpochyby potřebný pro zajištění kvalitní a bezpečné péče pro psychiatrické pacienty“. Nová komunitní centra by se měla financovat zejména z evropských fondů. Jedná se zhruba o 3,75 miliardy korun. Z toho 2,26 miliardy z Integrovaného operačního programu má financovat přesun péče z velkých léčeben.

Nicméně i když mají jít na reformu psychiatrie do roku 2020 téměř čtyři miliardy korun, v celkových výdajích se tato částka ztratí. „Ročně psychiatrie spotřebuje devět miliard, evropské peníze jsou kapička v moři, ne že by nám zásadně vytrhly trn z paty,“ říká předseda České psychiatrické společnosti a ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. Ani samotný vznik komunitních center by českou psychiatrii příliš nezměnil.

V České republice jdou v současnosti na psychiatrii tři procenta zdravotnického rozpočtu.


Komentovat článek: Blázinec v české psychiatrii

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Blázinec v české psychiatrii

Komentáře

1 komentář
maxmilián česká psychyatrie a evropská unie  | 26. 01. 2016 18:22

Po přečtení článku blázinec v české psychyatrii mě začala jímat hrůza. No a je nut take říci, že se mi i chlupy začaly dost nepříjemě stavět do pozoru. Proč? Rád vysvětlím. Je to tak totiž po každé, když opět a znovu slyším, nebo čtu něco v tom smyslu, že z peněz a dotací evropské únie, se postaví, nebo udělá to či ono. Ano pravda je, že beze sporu jsou tahle komunitní centra určitě potřebná. Samozřejmě pokut se na myšlence nic ne změní a budou sloužit k tomu účelu jak je v článku udáno. Tak proč né. Ale jen se ptám "budou peníze opravdu investovány tak jak je uvedeno"? Nebo to dopadne jako s většinou peněz, které k nám z únie proudí, tak že se prošustrují? A nebo jich velká většina skončí někomu v kapse? Což je ještě ta lepší varianta. Ta horší je, že nakonec je po nás bude chtít Brusel vrátit. A jako vždy to odnesou daňový poplatníci. A ti co své kapsy nacpaly evropskými penězi se budou jen tiše smát. A děkovat Evropě jak zas pomohla pár čecháčkům k jmění.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné