Blokáda ministerstva zdravotnictví

V Praze se k dvouhodinovému happeningu sešlo údajných sto tisíc sirotků socialismu spolu s fanoušky bankrotu, aby si zase jednou pořádně zabušili do prázdného státního bankomatu.

Odboráři, pacienti i lidé na vozíku pořádají dnes před ministerstvem zdravotnictví happening proti vládním reformám. Je součástí série takzvaných blokád, které organizuje od 29. května do 7. června před pěti ministerstvy platforma Stop vládě. Na první akci před ministerstvy školství a kultury přišlo několik desítek lidí.

Na happeningu před ministerstvem zdravotnictví mohou dnes lidé v petičním stanu podepsat petici za odstoupení vlády a napsat vzkaz ministru Leoši Hegerovi (TOP 09). Dostane je spolu s rezolucí, kterou mu protestující chtějí po skončení happeningu předat osobně.

Heger při předchozích protestních akcích za lidmi vždy přišel, pokud byl v té době v budově, a s přítomnými debatoval. Když se tedy jeho program nezmění, měl by v úřadu být, a za protestujícími přijít také dnes.

Happening začíná v 15:00, má trvat dvě hodiny. Připraveny jsou divadelní scénky s kritikou aktuální situace ve zdravotnictví.

Jejich tématem budou platy v nemocnicích a nesplněný slib desetiprocentního nárůstu. Dalším tématem bude ohrožení dostupnosti péče. Podle návrhu ministerstva by to lidé měli mít do nemocnice 60 minut jízdy. Odboráři to čtou tak, že nemocnic bude stačit méně, hrozí prý zrušení až 50 ze zhruba 190 nemocnic. Kritizují také novinku, podle které si mohou lidé v nemocnici za 5000 až 15.000 korun zaplatit vybraného lékaře.

Happening pořádají Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Lékařský odborový klub a Národní rada osob se zdravotním postižením.

Blokáda ministerstva zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!