Bohatého ježíška, Zentivo!

Ne každému se podaří najednou zkazit tolik věcí jako Miladě Emmerové. Svou vyhláškou o úhradách léků porušila pravidla hospodářské soutěže, vysmála se do očí evropské legislativě, zadělala nejen na další mezinárodní soudní proces, ale i na ještě větší dluhy ve veřejném zdravotním pojištění. Co je ale nejhorší, hazarduje se zdravím a životy lidí…

Praha –

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) si v lékové politice počíná jako slon v porcelánu. Vzbuzuje to podezření, že vše je proto, aby pomohla k ziskům dominantní farmaceutické firmě na výrobu generických léků Zentiva, ve které na postu marketingového ředitele sedí její syn Jiří!

„Nová vyhláška dává jednoznačně přednost předepisování generických léků. Zvyšuje úhrady z veřejného zdravotního pojištění pro léky společnosti Zentiva, posiluje její pozici na trhu na úkor ostatních farmaceutických firem, a omezuje tím přístup českých pacientů k ostatním, modernějším lékům,“ uvedl výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností ( MAFS) Pavol Mazan.

Emmerová vyhlášku připravovala za zavřenými dveřmi jen se Zentivou, zcela obešla Kategorizační komisi, poradní orgán ministerstva, ve kterém sedí zástupci lékařských komor, pojišťoven i svazu pacientů, a podpisem 24. listopadu dala na frak všem svým dosavadním slibům, že bude ctít doporučení odborníků a určitě nebude zvýhodňovat Zentivu.

Už v parlamentu ale dávala Emmerová najevo, komu fandí a ve své koncepci lékové politiky to potvrdila prohlášením, že chce dát přednost domácím výrobcům generických léků.

„To je další důvod k zamyšlení, protože ve zdravotnictví platí dvojnásob, že rozhoduje kvalita. Pacienta přece nebude zajímat, zda je lék od české nebo zahraniční firmy. Důležité je, aby mu lék pomohl,“ poznamenal Mazan.

Navíc argument, že Zentiva je domácím výrobcem, je zcela zavádějící. „Majoritním akcionářem Zentivy je americký podílový fond Warburg Pincus,“ řekl šéf MAFS.

Doslova hrůzu ale nahání, co rozhodnutí ministryně způsobí mnoha pacientům. Vyhláška zkomplikuje život zvlášť lidem s duševními, srdečními a cévními chorobami či lidem trpícím bolestmi, artritidou a osteoporózou.

Tím, že Emmerová zařídí Zentivě plnou úhradu na její kopírované léky, vyřadí ze hry výrobce nových moderních léků, které mohou být účinnější a pro mnoho pacientů jediným způsobem léčby.

„Lékaři to nepřiznají, ale i oni dávají přednost lékům bez doplatků. A kdo z pacientů si nechá předepsat lék, který mu sice skutečně pomůže, ale za který musí doplatit 150 korun?“ naznačil lékař z nemocnice na Bulovce v Praze .

Tím, že trh ovládnou léky bez doplatků, narostou také náklady zdravotní pojišťovně. Plátce zdravotní péče to přijde podle Mazana na více než 200 milionů korun. „Stejnou sumu navíc si na druhé straně příští rok vydělá Zentiva,“ dodal Mazan.

Kateřina Šmídová, Zlínské noviny

Ohodnoťte tento článek!