Boj o hematologický ústav stále pokračuje

Titulní obrázek

Nejistota zaměstnanců Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a jejich pacientů pokračuje. Nevědí, co s nimi ministerstvo zdravotnictví zamýšlí. Pracovníci ústavu každý den v poledne scházejí před hlavním vstupem do ambulance, aby dali najevo nesouhlas se sloučením s VFN…

Zaměstnanci specializovaného zařízení plánují další protesty

Nejistota zaměstnanců Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a jejich pacientů pokračuje. Nevědí, co s nimi ministerstvo zdravotnictví zamýšlí.

Pracovníci ústavu se od poloviny loňského prosince každý den přesně v poledne scházejí před hlavním vstupem do ambulance, aby dali prostřednictvím několikaminutového tichého protestu najevo nesouhlas s postojem ministerstva zdravotnictví, které chce zařízení sloučit se Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). „Nerušte ústav hematologie,“ stojí na jejich transparentech. Nejinak tomu bylo včera.

Podpisové archy budou v ulicích

„Od příštího týdne ale rozjedeme další akci. Na třech místech po Praze budeme mít podpisové archy. Dosud je na petici pro zachování ústavu šest a půl tisíce podpisů,“ uvedla pro Deník zdravotní sestra Ivana Picková. Petiční archy bude střežit vždy dvojice zaměstnanců ústavu a lidé ji budou moci podepsat na Karlově náměstí, I. P. Pavlova a Palackého náměstí. Čeho se vlastně zaměstnanci bojí? „Máme obavy, abychom nedopadli jako hematologický ústav, který de facto zanikl. Sloučením s VFN nebudeme mít finanční záruky pro výzkum,“ sdělil největší obavy Jaroslav Polák z Národní referenční laboratoře pro DNA.Ústav hematologie a krevní transfuze navíc může přijít o certifikát kvality, který mají v ČR jen tři zdravotnická zařízení, kromě ÚHKT ještě Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Homolce. Pro pacienty to znamená, že zařízení poskytují lepší a bezpečnější léčbu než předtím. Zároveň certifikát zlepšuje pověst zařízení u zahraničních kolegů. Ministr Tomáš Julínek před rokem vyzval k tomu, aby se nemocniční zařízení snažila mezinárodní certifikáty získat. „Když se nám to podařilo, chce nás sloučit s VFN,“ postěžovala si Pavla Pintrová z ekonomického úseku s tím, že ocenění je nepřenosné. Když ústav ztratí právní subjektivitu, může o certifikát přijít.

Jitka Eisenhammerová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!