Přejít na obsah

Boj o poplatky u lékaře vstupuje do dalšího kola

zpět
2.10.2008

Ve čtvrtek bude návrh zákona ve zdravotním výboru, kde do něj poslanec Boris Šťastný (ODS) navrhne takové změny, které odpovídají plánům koalice. Své návrhy má i Hovorka. Záležet ale bude opět na plénu sněmovny, jak bude zákon nakonec vypadat. „Bude dobře, když se opoziční návrh upraví," míní Olga Zubová. Také lidovec Jiří Carbol bude na výboru hlasovat pro koaliční úpravy....

Koaliční politici se pokusí využít velké Rathovo vítězství ve svůj prospěch. Jeho poplatkovou vizi změní k nepoznání.

Opoziční návrh na zrušení zdravotních poplatků pro děti, důchodce a rodiny s nízkými příjmy minulý týden prošel překvapivě ve sněmovně do druhého čtení. Díky hlasům lidovce Ludvíka Hovorky a zelené poslankyně Olgy Zubové.

Opravíme Rathův návrh

Ve čtvrtek bude návrh zákona ve zdravotním výboru, kde do něj poslanec Boris Šťastný (ODS) navrhne takové změny, které odpovídají plánům koalice. Své návrhy má i Hovorka. Záležet ale bude opět na plénu sněmovny, jak bude zákon nakonec vypadat.

„Bude dobře, když se opoziční návrh upraví,“ míní Olga Zubová. Také lidovec Jiří Carbol bude na výboru hlasovat pro koaliční úpravy.

„Zákon, který napsalo ministerstvo, se nestihne do konce roku přijmout. A navíc obsahuje další kontroverzní paragrafy. Je nutné upravit opoziční návrh nebo předložit vlastní poslaneckou novelu,“ řekl Aktuálně.cz poslanec.

Koaliční změny by se měly na výboru do zákona načíst poměrně hladce. Výbor má celkem 19 členů, z toho 11 je členů koalice nebo hlasuje s koalicí. Vše ale rozhodne účast poslanců.

Hovorka chce výjimku pro děti

Poslanec Hovorka je totiž rozhodnut zajít dál, než kam sahá koaliční kompromis. Chce, aby děti chodily k lékařům bezplatně. Tedy bude částečně trvat na Rathově návrhu.

Koaliční dohoda přitom došlo jen k tomu, že od nového roku by zdravotní poplatky kromě novorozenců nemusely platit ani děti do šesti let.

Pro děti do 15 let se má snížit limit na spoluúčast z pěti na tři tisíce korun ročně a nově by zdravotnická zařízení, která od pacientů nevybírají poplatky, mohly přijít o smlouvy s pojišťovnami.

„Pokud koaliční poslanci nepodpoří tento návrh, porušují koaliční dohodu,“ míní Šťastný.

„Udělit výjimky dětem do šesti let, to je málo,“ míní Hovorka.

Lidovci ale nebudou mít problém jen s tím, že by rádi výjimky z placení třiceti korun více rozšířili, ale především se sankcí.

Už při schvalování průlomové novely do Julínkovy zdravotní reformy poslankyně Michaela Šojdrová „na vlastní triko“ vypustila z návrhu tento podle ní příliš tvrdý postih. Nyní je razantně proti i Hovorka.

„Tato sankce se dá zneužít,“ řekl Aktuálně.cz poslanec.

Martina Macková, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Boj o poplatky u lékaře vstupuje do dalšího kola

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Boj o poplatky u lékaře vstupuje do dalšího kola

Komentáře

dalších 34 komentářů
Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:omezení zdravotní péče  | 3. 10. 2008 13:15

Stane se:-)) Nechybi-li sebereflexe, nic se nedeje. Chapu, my, AS, jsme na tom obdobne.

Jiri Wicherek Kocourkov.  | 3. 10. 2008 13:05

Mily kolego, ty poplatky a nebo privatizace nemocnic by mohly byt dobry napad pro zacatek. Bylo by ovsem dobre vedet pro zacatek ceho. Mel-li by to byt zacatek zavedeni opravdoveho pojisteni s individualnimi smlouvami obcanu se ZP s jasne urcenym rozsahem pojistneho plneni, s odpovednosti obcanu, nikoli nejakych ZP, za uhradu poskytnute pece, s moznosti ZZ prizpusobovat ceny poskytovane pece vzhledem k realnym nakladum, zadanosti te pece... Pak proc ne? Obavam se vsak (a to tak, ze velmi), ze o zacatek niceho z prave uvedenho se nejedna. A momentalne nejde, co se zdravotniku tyce, ani tak o patovou, jako o matovou situaci. Ano, zdravotnici to (tak, jako dosud vzdy) odnesou tak jako tak. Protoze nejsou schopni se domluvit jak z toho. Misto toho se mezi sebou hadaji, svoji neschopnost davaji na odiv, sve nazorove odpurce se snazi, patrne nemajic jinych argumentu alespon dehonestovat ubohym komolenim jejich jmen... Trapnost nad trapnost. Budte rad, ze jste tam, kde jste. Zde to, obavam se velice, jeste dlouho, dlouho nebude srovnatelne s podminkami, ve kterych se nyni nachazite.

Jiri Wicherek Pro kolegu Rozsivala II.  | 3. 10. 2008 12:24

Nejaka utkvela ci neutkvela predstava českého národa s tim nema nic do cineni. Docela by mne zajimalo co mate na mysli tim opakem jako samozřejmou pravdou v metodach leceni techto potiži. Polemiky pana kolegy Hnízdila v tomto smeru, priznavam, neznam. Z toho důvodu (narustu vyskytu tzv. civilizacnich chorob) budou mit odbornosti, do kterych tyto choroby a postizeni patri (napr. diabetologove) o praci postarano. Jestli na růžích ustláno, o tom u nas dosti silne pochybuji. Můj názor je, že nejen toto, ale vse by melo byt osouzeno z hlediska uhrady veřejného solidárního zdravotního pojištění. Treba by se tak, dle Vaseho mineni, nemela hradit pece o nemocne s DM II. typu, pece o bronchitiky, kteri kourili ci dokonce jeste kouri, o nemocne s gangrenami DK, kteri kourili ci kouri... atd. atp. Z Vaseho oboru pak o nemocne se ztratou sluchu, kteri pouzivali ci pouzivaji walkmany..... Chapu, ze se Vam nektere (snad ne vsechny) lecebne metody naseho oboru jevi jako obskurni. To byva pri posuzovani blize neznamenho pomerne bezne. I ja jsem, jako chirurg, pohlizel kdysi na kolegy na rehabilitaci jako na podiviny, kteri si kdesi v suterenu koupou nohy v bazenu. Doukud jsem nybyl vyskolen na ARO a neslouzil ARO sluzby, mel jsem o praci anesteziologui tez nejruznejsi predstavy, stejne tak o praci tehdejsich OL (nyni PL) do doby, nez jsem sam vice nez rok fci OL musel vykonavat.... atd. atp. Pro Vasi informaci, pokud vim, holotropní dýchání, EAV, atd., atd. nespadaji mezi oficialni metody naseho oboru, ba nejsou ani hrazeny z tzv. vseobecneho zdravotniho pojisteni. Ano, mýlite, pokusil jsem se Vas poučit. Muzete se pokusit o totez:-)))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné