Boj o post šéfa nemocnice vrcholí

Titulní obrázek

Radní vyberou nového ředitele krajského zařízení. Odvolání toho bývalého napadly KDU-ČSL i ČSSD. Rada Pardubického kraje bude ve čtvrtek vybírat z jedenácti uchazečů nového ředitele Krajské nemocnice Pardubice. „Celkem bylo 13 uchazečů, jedenáct předložilo kompletní materiál…,“ informovala vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Alena Slováčková…

Podle zdrojů Práva zaujaly hlavně přihlášky do konkurzu, které podávaly ženy, zkušené manažerky. Ředitelem pardubické nemocnice by tak poprvé v historii nemusel být muž.

Bývalého ředitele Jana Feřteka k poslednímu červnu odvolala krajská rada s odůvodněním, že zdravotnické zařízení má velké dluhy, zhoršuje se jeho pověst a odvolaný ředitel nebyl ke kraji loajální.

Na to reagoval statutární náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) rezignací na funkci předsedy dozorčí rady nemocnice.

Feřtekovo odvolání kritizovala europoslankyně, bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Podle vyjádření krajského radního pro zdravotnictví Josefa Janečka (ODS) pro ČTK byla ekonomická situace v pardubické nemocnice neúnosná. Zařízení vloni skončilo v hluboké ztrátě 165 miliónů korun.

„Odvolání Feřteka v této době bylo netaktické,“ řekl Právu vicehejtman Línek. „Feřtek si s sebou odnesl projekt za 1,7 miliardy. Jeho vyhazov před tím, než předložil smlouvy na PPP projekt krajskému zastupitelstvu, je nejen sprostý, ale i neuvěřitelně diletantský,“ svěřil se Právu Radko Martínek, lídr ČSSD do krajských voleb na Pardubicku.

Za Feřteka se rovněž postavila většina primářů a vrchních sester nemocnice. V jejich prohlášení se uvádí, že důvody odvolání jsou cíleně vykonstruované. Odboráři poukázali také na úbytek personálu poté, co se zařízení 1. října loňského roku změnilo z příspěvkové organizace kraje na akciovou společnost. Janeček jejich argumentaci odmítl jako vykonstruovanou a zavádějící.

Zdeněk Seiner, Právo

Ohodnoťte tento článek!