Boj o středočeské pacienty rozhodne konkurz

Středočeské nemocnice s napětím a obavami čekají, zda uspějí na ministerstvu zdravotnictví (MZ) ve výběrovém řízení na poskytování lůžkové péče v kraji. Do konkurzů se přihlásila i pražská zařízení, jejichž zástupci budou jednat na MZ většinou první, a to 16. února…

První v pořadí budou jednat většinou zástupci pražských nemocnic o specializované péči

Středočeši dostali termíny zpravidla o týden později.

Do výběrového řízení na poskytování lůžkové péče v kraji se mohli zájemci hlásit od 3. ledna do 13. února. Termín podání přihlášek tedy vypršel včera.

„Všechna zařízení, která zřizujeme, požadované dokumenty na ministerstvo už zaslala,“ sdělil Právu mluvčí kraje Martin Kupka. Přiznal, že vedení dílčích nemocnic a kraje jsou z možného neúspěchu při konkurzech nervózní. Obavy zvyšuje i skutečnost, že zástupci pražských zdravotnických zařízení, která usilují o středočeské pacienty, budou na MZ jednat první.

Rozdílná data jednání

Mluvčí ministerstva Jana Kocová Právu řekla, že resort nikoho neprosazuje, neupřednostňuje. „V první fázi – 16. února – proběhnou výběrová řízení na specializovanou a vysoce specializovanou péči. Zúčastní se jich pražské, přímo řízené organizace a tři nemocnice Středočeského kraje, které poskytují specializovanou péči. Výběrové řízení na péči v tzv. základních oborech bude 21. a 22., eventuálně 23. února,“ vysvětlila.

Většina zařízení ve středních Čechách usiluje právě o poskytování péče v tzv. základních oborech. Pražané naopak chtějí zpravidla získat pacienty v rámci specializované a vysoce specializované péče, kterou navíc Středočechům už často léta poskytují. Do konkurzů se jich přihlásilo z metropole šest – dvě fakultní nemocnice a další čtyři přímo řízená pražská zdravotnická zařízení.

„Předsedou komise bude zástupce ministerstva zdravotnictví. Dále budou pracovníci MZ zajišťovat organizační záležitosti,“ pokračovala Kocová. Na přání kraje si budou moci ředitelé středočeských nemocnic vzít na jednání několik odborníků.

Existenční smlouva s VZP

Úspěch při jednání na MZ zaručuje zisk standardní smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Bez ní nemůže podle kraje nikdo za současných podmínek zdravotnické zařízení poskytující lůžkovou neakutní péči v Česku provozovat. Zřizovatel by jednoduše chod zařízení finančně neutáhl. Ztratil by totiž s největší pravděpodobností všechny pojištěnce VZP, kteří by si museli vše platit.

Hledali by tak ošetření tam, kde kontrakt s největší pojišťovnou v zemi mají.

Kraj již před časem přiznal, že v případě neúspěchu ve výběrovém řízení hrozí nemocnicím zánik. „Staneli se tak, přidáme se, ač jsme původně nechtěli, k demonstraci lékařů svolané na 24. února na Staroměstské náměstí,“ sdělil Právu další dobře informovaný zdroj z rady kraje.

Středočeské páteřní nemocnice -v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově – od ledna bez smluv s VZP, naopak už dostaly záruku, že jim bude péče za pojištěnce VZP zpětně proplacena. Dodatky podepsali jejich zástupci minulý týden.

Lenka Hloušková, Právo

Ohodnoťte tento článek!