Přejít na obsah

Bojí se zneužívání záchranky

zpět
20.12.2007

Než bych na pohotovosti zaplatil 90 korun, raději si zavolám záchranku a budu to mít zadarmo. To může po Novém roce napadnout hodně lidí. Hrozí se toho vedení Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, protože kdyby se takových filutů objevilo více, mohlo by to rychlou pomoc zahltit...

Způsobí zavedení poplatků přehlcení záchranné zdravotnické služby?

a záchrana životů by mohla být odsunuta na druhou kolej.

„Doufáme, že si lidé uvědomí, že naše služba je tady kvůli případům akutního ohrožení zdraví. Když si nás někdo zavolá jen kvůli úspoře poplatku, tak mohou naše služby chybět jinde, kde jde opravdu o život,“ uvedl ředitel záchranné služby v Plzni Ivo Rada. „Protože sázíme na zdravý rozum lidí, ani jsme záchranku neposilovali personálně,“ dodal Rada s tím, že je navíc velmi obtížné lékaře na trhu sehnat.

Ředitel se obává i zneužívání linky 155, kde by mohli lidé po Novém roce žádat o radu, aby nemuseli na pohotovost. „Radit bezplatně po telefonu by měli od Nového roku na pohotovostech, ve spojení s pacienty by měli být i praktičtí lékaři. Ti mají v novém systému plnit funkci rodinných lékařů, které mohou jejich pacienti žádat o radu. Měli to v popisu práce i nyní, ale mobil praktika v diáři pacienta byl spíše výjimkou,“ podotkl Rada.

Ministerstvo zdravotnictví se zneužívání záchranek nebojí. „Nemůžeme samozřejmě vyloučit, že se ojediněle objeví lidé, kteří jsou natolik bezcharakterní nebo hloupí, aby zneužili zdravotnickou záchrannou službu. Nepředpokládáme ale, že by devadesátikorunový poplatek za pohotovost vedl k hromadnému zneužívání záchranek,“ uvedl Tomáš Cikrt, ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo kvůli možnému zneužívání služby vyzvalo zdravotní pojišťovny, aby zřídily speciální telefonní informační linky. Zde mohou pacienti konzultovat situace, kdy si nejsou jisti, zda je či není dostupná pohotovost nebo zda mají využít záchranné služby.

„Ministerstvo nehodlá zavádět nějaké zvláštní restrikce, protože by mohlo dojít k ohrožení života pacientů. Jsme přesvědčeni, že se Češi neliší od jiných národů natolik, aby zrovna u nás způsobily poplatky nějaké zvláštní vážné problémy,“ doplnil Cikrt.

Jitka Šrámková, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Bojí se zneužívání záchranky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Bojí se zneužívání záchranky

Komentáře

dalších 12 komentářů
katango Re:Re:Re:Re:Re:mobil praktika v diáři pacienta byl spíše výjimkou," podotk  | 26. 12. 2007 13:12

No jo,jenže by se jim to muselo finančně vyplácet,to za prvé.Za druhé PL - ženy by měly takové příjmy,aby si mohly finančně dovolit výpomoc v domácnosti,hlídání dětí apod.Co mne se týče,radši bych dělala svou práci či si zvyšovala znalosti studiem,účastí na seminářích a pod. a pracovala na osobním rozvoji ( což je minimálně u lékaře psychiatra velice důležité,ba nejdůležitější ) než se zabývala nákupy,vařením,úklidem,praním,žehlením.....a jak to do budoucna vypadá,taky šitím,pletením,přešíváním,přeplétáním,okopáváním brambor,pletím mezi mrkví a celerem,zkoušením jedlosti plevelů,zejména oddenků bršlice.....vyřezáváním okřínů a podobně,doplňte si sami.Jinými slovy,dokud to nebude patřičně finančně oceněno,nebudou PL pečovat o své pacienty více a déle než nyní a ostatní lékařky budou muset nezanedbatelnou část času a energie trávit pracemi,jež by byla stejně tak dobře schopna zastat cvičená opice.Zdravím a přeji pěkný den.

kolega Re:Re:Re:Re:mobil praktika v diáři pacienta byl spíše výjimkou," podotkl Rada.  | 25. 12. 2007 12:42

Nikdo nechce nic jiného, než aby prakticise starali o své ovečky a pracovali alespoň tak, aby byla zajištěna péče minimálně 12 hod denně, např. od 7 do 19.

katango Re:Re:Re:mobil praktika v diáři pacienta byl spíše výjimkou," podotkl Rada.  | 24. 12. 2007 16:11

No,já nejsem PLDD,ale amb.specialista,ale v pondělí a čtvrtek,kdy ordinuju deset hodin v kuse,už potím krev.Ano,mám rodinný život,v noci se vyspím,ale za to průměrný příjem,vědí oni mudrlante ? Já tedy nevím,jak jsou na tom finančně praktici,tipla bych,že o dost líp.Nicméně bych jim neomlacovala o hubu,že nesloužej.Nikdo nedělá víc,než musí.Za současných podmínek v ČR - proč by se nikdo namáhal ? Mí pacienti mají na mne číslo mobilu,ale já ten mobil zásadně na noc a víkend vypínám.Taky neordinuju v pátek - to se sbírám z těch čtvrtečních deseti hodin v jednom kuse.No.Copak nevidíte,že rozeštvávání jedněch proti druhým vede akorát do té řitě,v které se nacházíme ! A může být hůř,tračník už čeká !

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné