Bojíme se, že kvůli poplatkům ztratíme pacienty

Titulní obrázek

Pacienti budou od ledna 2008 u lékaře i u zubaře platit poplatky za vyšetření. Pokud jde o návštěvu zubaře, poplatek má činit 30 korun, zubní pohotovost nás přijde na 90 korun. Podle zákona je každý lékař povinen poplatek od pacienta vybrat…

Jinak mu hrozí pokuta.

Přestože lékaři vědí, že se těmto povinnostem nevyhnou, nemají ještě představu, jak to budou provádět. „Zatím jsem měla důležitější věci na práci, než se tím zabývat. Nesouhlasím s těmito poplatky, kvůli třiceti korunám budeme honit pacienty po chodbách, nehledě na to, že nám přibudou další starosti s papírováním. Pokud je nebudeme vybírat, hrozí nám pokuta. Vůbec se mi to nelíbí,“ svěřila se nám příbramská zubní lékařka Jitka Kopecká.

Příbramští lékaři mají obavy, že díky zavedení poplatků ztratí dobré vztahy se svými pacienty. „Přijde mi to jako poplatek za použití záchodů. Místo toho, abych se věnovala péči o zdraví pacienta, budu se s ním dohadovat, jestli má třicet korun,“ reagovala na otázku příbramská oční lékařka Jana Mášová. „Ještě vůbec nevím, jak to budu dělat, mám obavy, že spousta lidí na úkor svého zdraví raději nepřijde,“ dodala lékařka. Třicetikorunovému poplatku se vyhnou těhotné ženy, dlouhodobě a vážně nemocní pacienti a lidé, kteří přijdou na preventivní prohlídku. V nemocnici zaplatíme za den pobytu 60 korun, stejně jako v ozdravovnách a lázních.

Markéta Jankovská, Regionáln deník

Ohodnoťte tento článek!