Bojkoty odběrů se nekonaly. Dárci krve v okrese přibývají

Titulní obrázek

Dárci krve z okresu Litoměřice výzvu k bojkotu transfuzí nepodpořili. Probíhat měl od 9. června do včerejšího dne na protest proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Podle pracovníků litoměřického Českého červeného kříže počet nových zájemců o darování krve v regionu stoupá. Nemocnice tak mají krve dostatek…

Dárců krve přibývá

„Dárci krve v našem regionu nereagovali na mediální zprávy, které vyzývaly dárce, aby v měsíci červnu nechodili darovat krev. Naopak. Počet nových zájemců o darování krve stoupá,“ potvrdila Olga Šotnarová z Oblastního spolku Českého červeného kříže v Litoměřicích.

„Ke Světovému dni dárců krve, který připadá na 14. červen, náš oblastní spolek ČČK organizoval dvě akce „Jdeme dát krev – policisté a hasiči“. Odběr nových dárců krve z řad policistů a hasičů se uskutečnil dne 13. května na Transfuzní stanici v Ústí nad Labem a dne 21. května v Litoměřicích.

Akce byla zaměřena na propagaci dárcovství krve. Celkem se odběru v Ústí nad Labem zúčastnilo 48 dárců a v Litoměřicích 25 dárců krve,“ uvedla. Od začátku roku 2008 se uskutečnilo celkem 43 odběrů; 11 v Lovosicích, 16 v Roudnici nad Labem, 16 v Litoměřicích. Celkem na těchto odběrech byla odebrána krev 1 536 dárcům:417 dárcům v Lovosicích, 511 dárcům v Roudnici n. Labem a 608 dárcům v Litoměřicích.

Plakety a zlaté kříže

V prvním pololetí roku 2008 byli celkem oceněni čtyři dárci zlatým křížem 3. stupně, 16 dárců zlatou plaketou Dr. Jánského, 13 dárců stříbrnou a 27 dárců bronzovou plaketou. Zlatou plaketu dárce krve získává po dosažení čtyřiceti odběrů krve, stříbrnou po dvaceti odběrech, bronzovou po deseti odběrech a zlatý kříž za 80 odběrů krve. Nejčastější je výskyt skupinyA(43 %), dále 0 (42 %), B(11 %) aAB(4 %).

„Krevní skupina 0 je tzv. univerzální skupinou, kterou je možné například z důvodu časové tísně podat kterémukoli příjemci, protože proti erytrocytům této skupiny nemůže mít nikdo protilátky,“ připomněla Olga Šotnarová. „Na druhou stranu osoba skupiny AB může dostat krev kterékoli jiné krevní skupiny, protože neobsahuje protilátky,“ dodala.

„Nepřestanu dávat krev. Beru to jako výraz solidarity. Mně to neublíží, jinému pomůže. Člověk nikdy neví, kdy ji bude sám potřebovat,“ poznamenal Miroslav Gintner, když před několika dny přebíral v Litoměřicích po 20 odběrech stříbrnou plaketu.

Jana Michálková, Regionální deník

Bojkoty odběrů se nekonaly. Dárci krve v okrese přibývají
Ohodnoťte tento článek!